Özellikle bu soruyu çok kişi sormaya başladı. Malum geçen ayın ortasında başlatılan çekirdek güncellemesi hitleri %60 civarında düşürünce biraz panik yapıldı.

Önerilen Yazı : Algoritma Duman Seo'ya Veda Hello E-A-T!
Başlığı biraz dramatik attım. Merak etmeyin seo'nun bir yere gittiği yok. Burada sadece EAT konusuna değinmek istiyorum. 2017'de sessiz sedasız bir yerlerde altını çizdiği bu konuyu Google sonunda geçen ayın ortasında ciddi bir şekilde harekete geçirdi.

Bu konuda iki aşama var. Google genellikle haber vermeden bu güncellemelere başlıyor ve bu düşüşler yaklaşık bir ay sürüyor. Geçtiğimiz ayın 15-16'sı gibi ilk darbesini vuran güncelleme, özellikle otorite sahibi olmayan blog yazarı gibi bu işten zevk alan insanları duman etti.

Tabi eğer makale yazarlarına para verip yazılar yazdırıp site kurduysanız, durumunuz daha da kötü olabilir. Peki bu ne zaman bitecek. Evet bugün itibari ile normalleşme sağlanacak. Ama bu bildiğiniz anlamda eski yerime geleceğim anlamına gelmez. Eğer siteniz kopya içerik, scam içerik, rewrite içerik barındırmıyorsa bir süre sonra eski yerlerinize gelirsiniz.

Ama makale yazarlarına x kelimeleri çok aranıyor diye sağdan solda toplatıp yazı yazdırdıysanız ve bu yazıları hiç kontrol etmeden sıfır imla ile yayına aldıysanız yakında hitleriniz biraz yükselip yine düşüşe geçecektir.

Bilinki bugün itibari ile yukarı doğru bir kıvrım yapmıyorsanız endişelenmeye başlayabilirsiniz. Tavsiyem siteniz spam olabilecek içerikleri yavaş yavaş kaldırmaya başlayın.

Ayrıca konu ile ilgili EAT yazıma göz atmayı unutmayın.

Sevgiler.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.504 kez gösterildi.

Yorumlar
Oğuzhan Demirer
Bu işin sonu özgün olmaktan geçiyor.
Erkan Kavas
Günden güne toparlanma başladı fakat eskisinden bugüne çok şey değişmiş olacak. bir kere x makalesi yazdırdım ilk sayfadayım biraz hayal durumu gibi görünüyor. makalecilere kötü haber.
pembe
Google amca bu sefer ortalığı feci karıştırdı. Lakin kafamda deli sorular neyi güncelliyorsun arkadaş, sen haber sitelerini ilk sayda her konuda çıkart orta halli webmastırı ez sitelerini görmezden gel, sonra güncelle allah güncelle , bu insanların kafası atacak bir gün google amca seni bi güncelleyecek sorma ki gitsin..
Mehmet
son güncelleme bizi yeniden çalışmaya itti. eticaret siteleri harici siteler yerlerde sürüniyor. bence google bu şekilde özellikle şirketler için arama sonucu kalitesini düşürüyor.. örneğin bir jeneratör aradığımda jeneratör firmaları yerine ilk sayfanın tamamında eticaret siteleri var .. neden eticaret siteleri de jeneratör satıyorlar.. bence google eticaret sitelerine verdiği bu destek saçma. bunu bir şekilde çözmeleri lazım.
Nazif
Değişik bir güncelleme oldu bu sefer. Kimi kelimelerde 1-2 sıra düştük kimisinde 1-2 yükseldik ama ana kelimemizde komple sıralamadan kaybolduk. Hala daha bir değişme yok, şimdilik ekstra bir işlem yapmadan bekliyoruz öylece.
Mehmet Erdoğdu
Eğitimi konu alan SEO güncellemelerinin sayısının giderek artması gerekiyor. Çünkü eğitim hakkındaki makalelerde otoriter siteler yerine alalade siteler üst sıralarda yer alıyor.
Erkan Kavas
otorite puanınız ve geçmişiniz çok parlak olduğu için bu tür güncellemeler size her halükarda artı olarak dönecektir. kolay gelsin başarılar.
Çağrı Mustafa Alkan
Son 1 haftadır yaklaşık % 30 civarında trafik artışı gözlemliyorum. Umarım kalıcı olur çünkü sağdan soldan toplama içeriklerle iş yapmıyor, bütün yazıları özgün olarak ele alıyorum.