Genel
Wordpress Haber Botu Programlamak
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 4 dk.

Wordpress haber botu yapmak için uzmanlaşmanız gereken en önemli alanlardan birisi PHP programlama dilidir. Bu dil sayesinde Wordpress'in ana yeteneklerinden birisi olan pluginleri programlayabilirsiniz.

İnternet üzerinde yaptığınız araştırmalarda birçok wordpress haber botu yapımı makalesi bulabilirsiniz. Bu makalelerin bazılarında tarihler çok geride kaldığı için yeni wordpress sürümlerine uyum sağlayamayacaktır. Ama temel anlamda edineceğiniz bazı veriler haber botu adı verdiğimiz sistemlerin nasıl veri çektiğini size gösterecektir. Örneğin wordpress içerik çekme botu yapmak için en çok kullanacağınız kod grubu file_get_contents($url); şeklinde özetlenebilir, $url verisine atayacağınız internet adreslerini herhangi bir engelleme yoksa sisteminize bu şekilde çekebilirsiniz. Daha gelişmiş olan curl sistemi ise wordpress'te başınıza büyük sorunlar açabilir, uyum sağlayamayabilir.

Otomatik haber çekme botu olarak adlandırılan wordpress eklentileri daha çok haber sitelerinde kullanılmaktadır. Google için tamamen faydasız olan bu yöntemler ile oluşturulan websiteleri kısa süre için spam adı altında google arama sonuçlarından engellenmeye başlar. Fakat bu durumu aşabilmek için çeşitli spin metodları ve rewrite (tekrar yazma) metodları kullanabilirsiniz. Bu konuya farklı bir makalemiz de daha net bir şekilde değinmeyi planlıyorum.

Bunun dışında yerel haber botu sayesinde bazı niche adı verilen sitelere de veri çekebilirsiniz. Fakat seo açısından bu yazıların mutlaka tekrardan yazılması lazımdır. Çünkü bu ham veriler çektiğiniz sitelerde daha önceden yayınlandığı için sizi ikinci plana atacaktır.

Özellikle teknoloji blogları haber botlarını çok fazla kullanır. Wp teknoloji haber botu gibi eklentiler sayesinde sistemlerine birçok gelişmiş haber yüklerler. Fakat bunun daha akıllıcası yabancı haber sitelerinden verilerin alınması ve taslak olarak kaydedilmesidir. Bu veriler daha sonra türkçeye çevrilerek yayınlanırsa size büyük gelirler sağlayabilir. Özellikle bu yöntemle elde ettiğiniz haber ve makalelere kaynak link eklerseniz google gözünde çok daha iyi bir konuma gelirsiniz.

Fakat özellikle seçim dönemlerinde yoğun haber girişlerinde haberler com haber botu gibi sistemlere müracaat edilir, kısa süreli bir alışverişlerde sanki güncelleme yapılıyormuş hissi oluşturulabilir.

Wmt adı verilen ve wmt haber botu olarak isimlendirilen botlar da şu sıralarda çok revaçtadır. Bazı sitelerde ücretli olarak bulunabilir vs sürekli güncelleme almaktadır.

Erdinç Koç'un geliştirdiği haber botu v3 de 2016 yılından beridir güncellenmediği için ağır aksak çalışıyor olabilir. Ama eğer programlama üzerinde kendinizi geliştirirseniz bu botları kendiniz de yapabilirsiniz.

file get contents ile elde ettiğiniz verileri preg deseni adı verdiğimiz kodlar yardımı ile işleyebilirsiniz örneğin

erkan

şeklindeki bir veriyi, preg_match('|(.*?)|si',$veri,$baslik); ile alıp, $baslik[1]; şeklinde erkan şeklinde print edebilirsiniz. Çalışmalarınıza localde devam edin güzel sonuçlar edinebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar. Yeni yazılarda daha detaylı konuşmak üzere...


Page generated in 0.0213 seconds.