Sanırım bu konuda twitter'ın yapması gereken şeyler var. Mesela instagram ve facebook gibi sosyal medyalar bu konuda daha iyi.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Twitter genellikle kontrol açısından çok sıkıntı yaşayan bir platform, özellikle ifşa adını verdikleri etiketler ile bazı insanların fotoğraflarına telefon numarası yazmak gibi illegal işlemler yapılıyor. Bunun dışında normal bir kadın fotoğrafının ardına o olduğu belli olmayan bazı fotoğraflar iliştirerek takipçi veya hit kazanma gibi yöntemlere gidiliyor.

Günlük belki en azından 50 tanesini şikayet ettiğim hesapların kapanma ihtimali çok düşük. Yani normal banka dolandırcılarının kapatılma mesajları gelirken bu hesaplarla ilgili hiç kapatılma haberi gelmiyor. Yani twitter buna gerek duymuyor ya da gerçekten bu hesapları kapatmıyor.

Türbanlı twitter, ifşa twitter gibi başlıklar altında yapılan aramalarda google üzerinden direk bu illegal paylaşım hesaplarına gidilebiliyor. Oradan da bu tür zehirli bilgiler ile farklı sitelere yönlendirmeler yapılıyor.

Bunun yanısıra twitter'a eklenen hashtagler ile çok farklı başlıklara da yönlendirme yapılıyor. Bu durumda filtreler geliştirmesi gereken kurum bence twitter, nedense hem günlük trendlere hem de bu tür hashtaglare engel gelmiyor.

Instagram ise belli başlı birçok hashtag için sansür uyguluyor. Bunun dışında yapay zeka ile uygunsuz fotoları yakalıyor. Facebookta ise bu tür genel bir paylaşım mümkün olmadığı için daha rahat. Youtube içinde de belirli bir yapay zeka var.

Twitter'ın bu konulara bence eğilmesi gerekiyor.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.2256 kez gösterildi.

Yorumlar