Genel
Türbanı Çıkaran Kadın : Bir Röportaj
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 6 dk.

Bir süredir bu konuyla ilgili birisini arıyordum. Ve kendisini buldum. İsmi gizli kalmak şartı ile sorularıma içtenlikle cevap verdi. Saolsun. Başlıyoruz.

Öncelikle merhaba, türban konusu ülkemizde bir süre önce çok gündemdeydi ama süreç farklı noktalara ulaşınca bir serbestleşme olunca gündemden düştü. Bence öyle. Sen bu konuda ne düşünüyorsun?

- Merhaba, öncelikle teşekkür ederim. Direk konuya gireyim evet üniversitelerde ve diğer yerlerde türban serbestisi geldiği için gündemden düşmüş görünüyor ama tekrar bir engel gelirse gündemde ilk sıraya çıkar. öyle de olacak gibi görünüyor.

İlk olarak ne zaman kapandı ve ne kadar süre kapalı kaldın?

Sanırım orta eğitimi bitirdiğim dönemdi, fetönün o dönemki okullarından birine geçmiş son sene, hani sınavlar var daha başarılı olur falan diye, orada kızların çoğu türbanlıydı ama okul içinde kullanamıyordu. Bazen kullanıyorlardı ama yasaktı yani. Ben de o süreçte kapanmaya karar verdim.

Yani kendin değil bir yönlendirmeye mi maruz kaldın? Ailen ne dedi?

Normalde annem kapalı değildi o dönemlerde, babam da biraz free takılıyordu ama bu fetöcü tipler etrafında geziniyordu. para falan vs. için burstur, kurbandır hiç bitmiyordu istekleri, babamı işte böyle gelecek yalanları ile uyutuyorlardı şu olacak bu olacak. mesela o dönem eve gelen kitap gazete dergi falan bir kere açmışlığımız yok direk çöpe giderdi. ailem ilk kapanma isteğimi değişik karşıladı neden falan dedi. annem sonra ne istiyorsan onu yap falan dedi. babam biraz memnun oldu gibi oldu falan

Peki seni asıl yönlendiren neydi? Hani bunu kabul ettiren?

Okulda ve evlerde yapılan görüşmelerde sürekli bu izlenim veriliyordu, işte açık olmak günah şu günah bu günah o dönem etkilendim ve kapanmaya karar verdim. Bir de çevremdekiler önceden orada olduğu için ben tek kalmış gibi olmuştum

Sonrası nasıl oldu lise ve üniversite? Ne zaman açılmaya karar verdin?

Lise ergenlik vs. mevzuları nedeniyle çok sıkıntılı geçti. Hastalandım tedavi gördüm. Böyle acayip şeyler gördüğüme inanıyordum. Babam baktı olmayacak bir doktora götürdü. Psikolojik bunalımdaydım. Annem çok üzülüyordu. Lise son sınıfta onu kaybettik. O seneye kadarkinden çok farklı olmuştu kapandı bu fetöcüleri takip eder olmuştu. Rahatsızlandı tedavi gördü ama hayatta kalamadı. Ben için yıkım oldu. Babam ile kaldık. Üniversiteye gideceğim yeri belirlemeye çalıştılar sürekli böle karadeniz taraflarında üniversiteleri yazdırmak istiyorlardı. Bense inadına gidip İstanbul'da bir üniyi kazandım. Okula ilk günlerde türbanlı gittim yani çıkardım falan ama sonra artık yavaş yavaş açılmaya karar verdim. Birinci sınıfın tatilinde komple açıldım.

Bu durum sende nasıl bir etki oluşturdu?

Güzeldi yani ne bileyim böle bir engelin içinden çıkmışım gibi oldu. Arada bir canım sıkılıyordu ama artık ben kötü bir insan mıyım diye. Sonraları daha farklı yönlere kaydım, mini etek giydim, şort giydim. Askılı bluz giydim, abartılı makyajlar yaptım.

Peki okulda fetöcüler sarmadı mı etrafını?

Denemediler desem yalan olur, üni kampüsünde resmen avcı gibi geziyorlardı. Birkaç kez konuştuk dedim istediğimi yaparım. İster sevişir ister alkol alırım dedim. Bir süre sonra baktılar umutsuz vaka. Vazgeçtiler başka avlar peşine düştüler.

Peki zamanla bu içindeki sıkıntı geçti mi?

Geçti bir süre sonra, yani ne bileyim alkol de aldım erkek arkadaşım da oldu ama ramazan geldi oruç tuttum bazen namaz kıldım

Konuyu çok fazla farklı yerlere çekip anlamı kaçırmak istemiyorum. Kapanmak iyi bir şey mi kötü bir şey mi?

Bence ikisi de olabilir, yani ben mesela çok fark görmüyorum. İnsan kapanabilmeli, açılabilmeli de, ama olayı bir fanatizme döndürmek her iki açıdan tehlikeli. Genç kızlara özgür bir ortam verilmeli ve karar ona bırakılmalı.

Sorularıma içtenlikle cevap verdiğin için teşekkürler. Umarım bu yazdıklarımızı okuyup üzerine düşünenler olacaktır. Ben burada herhangi bir şeyi kanıtlamak için sormadım soruları sadece bir durum analizi yapmış olduk. Çok memnun oldum teşekkürler.

Ben teşekkür ederim.

ilgili konuyla Hanife mevzusu da açılmış ona da bir göz atın derim : link


Page generated in 0.0215 seconds.