Trendeki Kız

Son zamanlarda okuduğum en uzun kitaplardan biri olmasının yanında çevirisi eh işte kıvamındaydı. Yarısına geldiğimde sonucu farketmem de cabası oldu. Nedense böyle romanlarda özellikle cinayet romanlarında en kötü karakter en masum en sakin görünen oluyor. Ama kitabın sonundaki bir sahne hoşuma gitti özellikle tirbüşon sahnesi. Flashback yapıp gerçeği ortaya koydular o yeter bence. Avrupa'da çok satan bir roman burada da çok sattı mı bilmiyorum ama baya bir basıldı yani ama nedense öyle çok bestseller kalmadı listelerde. 6. baskı diye gözüküyor ama sanırım en azından bir 30 bin sattı gibi. 50 bine kadar da yolu var bence. Okuma listemdeki bir kitabın daha okunmasının verdiği mutluluk sardı gece gece...

Öncelikle internet dünyasından para kazanmak istiyorsanız biraz sabırlı olmalısınız bazı projeler 1 haftada bazıları 1 ayda geri dönüş sağlarken bazıları da bir yılda geri dönüş sağlar, tabi bunların hiç biri olmayabilir de.

İlk olarak alanınızı belirlemelisiniz,

kodlama mı yapacaksınız?

domain mi satacaksınız?

tasarım mı yapacaksınız?

facebooktan mı kazanacaksınız?

twitterdan mı?

Bunların hepsi birbirinden ayrı kollar, örneğin kodlama bir bilgi birikimi gerektirirken, tasarım daha çok yetenek gerektirir. Bunların ikisi de sizde yoksa, domain işine girebilirsiniz domain fiyatları 5-6 dolardan başlayıp 30 dolarları bulabiliyor buna ek olarak başkaları tarafından kaydedilmiş domainlere de yönelebilirsiniz. Bunları alıp satabilirsiniz tabi bu iş içinde ticaretten biraz anlamanız ve bu domainleri satabileceğiniz mecralara üye olmanız gerekmektedir.

Bunlar zor geldiyse facebook ve twitter işlerine girebilirsiniz, buradaki amacınız grupları veya hesapları büyütüp satabilir, reklam alabilirsiniz. Tabi yine bu sayfaları ve hesapları satabilecek mecralara üye olmanız gerekiyor.

Sonuç olarak internetten para bu şekilde kazanırsınız bunun dışındaki anket, form, tıklama vs. yöntemlerinde para kazanamazsınız. Tavsiye etmiyorum, vaktinize yazık.

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.