Genel
Paket Yazılım Kullanmanın Zararları
4 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 2 dk.

Bu konuyu ısrarla ama ısrarla gündeme getirmeye devam ediyorum. Öncelikle paket yazılım olarak ücretsiz veya kodları açık şekilde ücretli sunulan tüm yazılım paketlerini ifade etmek için kullanıyorum.

Wordpress olsun, Joomla olsun o olsun bu olsun. Açık kaynak vs. yapılmış olsun. Dışarıdan eklenti kurulan vs. yapılan tüm sistemler belki işlerinizi ilk başta götürür ama sonra yolun ortasında pat diye kalırsınız.

Amacınız kişisel bir blgo açmak veya 100 kişiye hizmet verecek bir websitesi açmaksa, tamam sorun yok. Özel yazılıma ihtiyacınız yok. Ama hayalleriniz daha büyükse bu konuda adım atmanız gerekli bu tür yazılımlar sizi taşımaz.

Dışarıdan kurulan eklentiler, temalar vs. bunlar hepsi sisteminizi riske eder. İstediğiniz güvenlik yamasını kurun, istediğiniz ddos bilmem nesini kiralayın işin içinden çıkamazsınız.

Peki ne yapmalısınız?

Kendiniz, kodlayın. Kodlayamıyorsanız bu konuda anlayan insanlara danışın onlardan hizmet alın. Ya da gidin kodları vermeyen paket sistemlere geçin. Örneğin Tsoft , Ticimax gibi. Diyeceksiniz, kodlar bende yok. İşte şu olursa bu olursa. İşte bu sebepten dolayı adamlar kodları sizlere vermiyor. Kendileri host ediyor. Size sadece kullanım hakkı veriyor.

---

Rica ediyorum onlarca tl ve saatlerce vaktinizi harcayıp wordpress site kurup eticaret yapmayın. Rica ediyorum.

Sevgilerle.


Page generated in 0.0213 seconds.