Malum bundan bir iki hafta önce sanırım Fehmi Koru'nun kişisel websitesi ve Ocak Medya hacklendi. Tüm veriler uçtu gitti.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Bu durum neden oldu? Birileri saldırı mı düzenledi diye düşündüm öncesinde. Hatta Fehmi Koru'nun bu tür birşeylerden bahsettiği tweetleri falan okudum. Ama sonrasında şöyle bir detay geldi. Siteler öyle profesyonel kişiler tarafından yönetilmiyormuş. Hatta eş dost mantığından yardımcı oluyormuş biri.. İşte olay burada. Özellikle Ocak Medya'nın kullandığı wordpress gibi sistemler, sürekli güncelleme alan yazılımlardır. Bazen kullanılan eklentiler çok büyük riskler oluşturabilir. Bu normal wordpress parçaları da olabilir. 3. Parti dediğimiz bileşenler de olabilir.

Ben inanıyorum ki ciddi bir inceleme yapılırsa, muhtemelen Vietnam, Brezilya, Rusya gibi ülkelerden sırf hack merakında olan 15-16 yaşında çocukların yaptığı bir iştir. Muhtemelen brute force ile şifreleri kırmışlar ve buna benzer şeylerle yönetitmi ele geçiripm sistemi boşaltmışlardır.

Tabi yedek vs. böyle şeylerden anlamayan profesyonellik dışı oluşumlar bu tür hadiselerden sonra herşeyi kaybediyor.

Bence onlar için seo anlamında büyük bir kayıp o kadar yazı, google backlinkleri vs. hepsi boşta şu an.... Hatta herhangi bir plan yapılmadan yeni yazılan aynı sistemden girilmeye başlanmış. Ölme eşşeğim ölme modunda...

Üzücü, hacklenmek için demiyorum bunu yedek almamak, güvenlik yapmamak için diyorum. Yoksa hacklenmeyecek sistem yoktur. Özellikle wordpress gibi open source olanlarda...

Ne diyelim sağlık olsun! Günlük yedek alsınlar. Paradan kaçınmasınlar.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.467 kez gösterildi.

Yorumlar