Belki çok futuristik birşey yazmış olabilirim. Ama altını çizmek istiyorum. Elon Musk'un bu hafta içinde tanıtmış olduğu neuralink, yakın bir gelecekte özellikle omurilik veya beyin ile alakalı hastalıklar da önümüzü açacağa benziyor. Merkezi sinir sistemi hastalıkları açısından çözümler geliştirilebilir. Bunun sinyalini alıyorum.

Önerilen Yazı : Twitter Araçları - 2 - Trendleri Çekmek
Malumunuz twitterın hayatamıza kazandırdığı en önemli unsurlardan birisi olan TT yani trend topicsleri çekmek için bir yapı oluşturuldu. Api üzerinden yapacağınız sorgulama ile verileri alabilirsiniz. Yapı çok basit işiniz yarar ama öncelikle woeid denilen bir id'ye ihiyacınız var bunun yahoo ve benzeri sistemlerin alt yapılarından alabilirsiniz. Çok zor değil mesela Türkiye trendleri için bu id numarası şu -> 23424969

Fakat Elon'un neden domuzu bir bir prototip yaptığı neden böyle bir mesaj verme gereği duyduğunu şimdilik anlayamadım. Malum domuz yerine çok daha insana benzer prototip olabilecek canlılar mevcut. Acaba bir Orwell mesajımı veriyor? Bilemedim :)

"Beyinlere takılan küçücük kablolu bileklik" lafı çok masum görünse de, projenin Elon Musk sonrası veya farklı bilgi iletişimleri için kullanılabilme potansiyeli olayı biraz karanlık tarafa doğru götürüyor. (dark side)

Malum Netflix'in Black Mirror'un etkisi bu konuda büyük.

Şimdilik 1000'den fazla beyin hücresini incelediği ifade edilen ürün, 3 yıldır geliştirilmeye devam ediyor. Bakalım 2021 yılında nasıl birşey ortaya çıkacak. Merakla bekliyoruz.

Als hastalığına müzdarip kişiler için de takibe devam ediyorum. Malum tez konum olacak!


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.314 kez gösterildi.

Yorumlar