Genel
Mobil Uygulama Ne Kadar Kazandırır?
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Mobil uygulama işine giren arkadaşlarının aklının bir köşesinde kalan bir soru var onu cevaplayalım.

Öncelikle iyi bir mobil uygulama ile ciddi paralar kazanabilirsiniz. Fakat bu işe yeni giriştiyseniz kopya yazılımlar üretmek yerine özel şeyler kodlamayı planlayın vaktinizi biraz araştırmaya ayırsanız hiç fena olmaz.

İki ayrı store için (google play ve appstore) yazılım geliştirebilirsiniz. Eğer yazılımınızın veya oyununuz ki versiyonu da olursa daha güçlü olursunuz.

Mobil uygulamalarda para kazanmanın 3 yolu vardır. En yüksek geliri uygulama için satışlardan sağlarsını. Bunun adına in app purchase diyorlar. Bu durum bazı entegrasyonlardan sonra hem google play için hem de apple appstore için aynı şekilde çalışır. Birçok oyun ve ciddi uygulama bu yöntemle kazanç sağlamaktadır. Apple'ın yaptığı bir açıklamada gelirlerin %95'in bu yöntemle sağlandığı belirtilmiştir. Fakat bu değerlendirmenin içindeki %5'lik kısım ücretli uygulamalar. Reklamlar ise bunun içinde yok.

İkinci güçlü yöntem ise reklamlardır, çeşitli reklam sağlayıcılar sayesinde uygulama için reklamlar gösterebilirsiniz. Bu normal banner, geçiş veya ödüllü reklam olarak değişebilir. En ünlüsü admob'tur. Google'a aittir. Android mağazasında birçok uygulama bu yöntemi kullanmaktadır. Bu yöntem ile yurt dışı kullanıcılardan 1000 gösterime karşı yaklaşık 1 $ gibi bir kazanç sağlarsınız. Bu tr için düşük (1tl ye kadar düşebilir) ve bazı durumlarda daha fazla olur.

Üçüncü yöntem ise uygulama satışından sağlanan gelirdir. İlk başta değindimiz gibi çok yüksek getiri sağlanan bir yöntem değildir. Ayrıca geri iade vs. çok olduğundan çok fazla gelir bırakmaz. Uygulamalar çeşitli fiyatlarda olabilir.

Bir örnek verelim, mesela pubg mobile ayda 6 milyon dolardan fazla gelir sağlıyor.

Başarılar.


Page generated in 0.0394 seconds.
3.236.223.106