Özellikle zengin onlanların, şaka bir yana hepimizin gün içinde temas ettiği kağıt paralar hangi maddeden yapılıyor diye bir araştırayım dedim.

Önerilen Yazı : Dünya Dilleri Üzerine
Bugün bir paylaşıma denk geldim, sonra kurcalayınca aslında bir haber metni olduğunu farkettim. Oradan oraya giderken kendimi Unesco'nun Language Atlas projesinde buldum.

Genel yargı paralar kağıttan üretiliyor şeklinde ama böyle mi? Hayır. Haydi şimdi size o gizemli bilgiyi verelim okumaya devam ederken bunun gizli bir bilgi olmadığın farkına varacaksınız.

Gazete, dergi, defter gibi ürünler bilindiği üzere kağıt hamurundan üretiliyor. Kağıt paralarda ise durum farklı

Modern basım tekniklerinin kullanıldığı sistemlerde kağıt paraların hammaddeleri, %75 kumaş - %25 keten ve üzerindeki polivinil alkoldür. Evet yanlış durmadınız, kumaş!

Kağıt paralar gördüğünüz gibi kağıttan değil bildiğiniz kumaştan üretiliyor.

Bunun en büyük nedeni sahteciliği önlemek. Eski dönemlerde Çinliler'in kullandığı paralar evet kağıttandı ama artık değil!

Yani aramızda kalsın biz ona artık kağıt para değil, pamuk para diyelim!

Sevgilerle.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.388 kez gösterildi.

Yorumlar