Hep merak etmişimdir hani bu sürekli gündeme gelen ve bize verilmeyeceği iddia edilen f35'ler ne kadar.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Pahalı oyuncaklar olduğunu biliyorum fakat böylesine pahalı olduğunu düşünmüyordum. Yaklaşık 90 milyon dolar değerinde olan uçakların bir kaç versiyonu var. Bize verecekleri a tipi, tabi bize verirlerse... Bu uçakları biz de dahil olmak 9 ülke geliştiriyor. Bizim dışımızda problem yaptıkları ülke yok. Biz her zamanki gibi dert edilen tarafız.

Bugüne kadar şu ülkeler sipariş vermiş durumda bulunuyor. ABD, İsrail, Türkiye, İngiltere, Avustralya, Norveç, Danimarka, Hollanda, İtalya, Japonya ve Güney Kore.

Şu ana kadar Amerika ve İsrail'e toplam 50 adet teslimat yapılmış durumda bulunuyor. Başka bir ifade ile 9 adet F-35'e sahip İsrail.

14 F-35 sipariş eden ve toplamda bu uçaklardan 100 adet almayı planlayan Türkiye ise biraz geri planda büyük ihtimal ambargoya uğrayacak sebep ise Ruslar ile yapılan S400 anlaşması.

Nisan ayında teslim edilecek F35'lerden haber yok muhtemelen Haziran içi gibi ilk 2 tanesi verecekler gibi görünüyor. Bu durum çok karışık, Amerika bunu engellemek için elinden geleni yapacaktır.

Bakalım neler olacak göreceğiz.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.440 kez gösterildi.

Yorumlar