Teknoloji
Elon Musk'u Beklemeden Twitter'a Ne Yapılmalı?
2 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Bu konu o kadar gündemi meşgul etmeye başladı ki... Elon Musk'un açıklamaları ve alma girişimi aslında twitter'a bir darbe girişimiydi. Ama bu başarılı olmadı twitter'ı bir araç olarak kullanan odakların işine gelmedi. Çünkü adam twitter'da neleri değiştireceğini bir bir anlattı. Bunun en önemli anahtar kelimesi "doğrulama". İşte bu sistem ile artık botlara veda edecektik.

Fakat ne olduysa o noktadan sonra oldu. Güç odaklarının saldırı olarak kullandığı twitter botları için alev alma zamanı geldi. Elon Musk'un karşı hareketi ile tartışaya açılan spam bot hesaplar üzerinden henüz twitter'ın bir açıklamasını okuyamadık. Elon Musk'a %5'in altında diye bilgi verilirken bunun aslında %20'nin üzerinde olduğunu öğrendik. Bugün ise tr'de bu ornaın %52 olduğunu görüyoruz.

Yani başka bir ifade ile Türkiye'de twitter üzerinden ciddi anlamda bir bot operasyonu yapılıyor.

Peki Tr, Elon Musk'u beklemeden ne yapması gerekiyor?

Bunun yasaklar veya bant daraltmaları gibi çağ dışı modeller ile aşılabileceğini sanmıyorum. Bu çözümler artık çok rahat aşılabilen hatta bazı kitleleri dışarıda bırakınca tamamen bu adamlara bırakılan bir twitter haline getirir.

Bunun yerine twitter'a ağır yapıtırım uygulanması gerekiyor. Bu yaptırım kapatma olarak değil maddi olara yapılmalı. Bu ödeme zaten twitter reklam sisteminde aldığı paradan taksil edilmeli. Sonuçta twitter bu ülkeye temsilci bıraktı, bu ülkeden reklam da alıyor. Bu paranın haliyle vergisini de ödüyor. Bu paradan tahsili yaparsın veya bu ödeme sistemindeki yetkiyi kaldırırsın. Bankalara da türk banka kartlarındaan twitterin sanal posundan ödeme alamayacaksın emrini verirsin iş biter. Twitter tr'den reklam alamayınca zaten ya yola gelir ya da Türkiye özelliğini devreden çıkarır.

Bunun ana hatlarda çözüme götürür. Aynısı google ve facebook için de uygulanabilir. Olay bu reklam pastasını bitirmek. Yoksa bir sosyal medya platformu x ülkede gelir etmeden neden açık kalsın ki...

Yoksa devletin şu an planladığı bilgi isteme, bant daraltma bu tür çağ dışı modeller ile ciddi bir çözüme gidilemez. Buradaki ticaretini kapatırsın engellersen iş kendiliğinden hallolur. Ayı İsveç ve Finlandiya'nın Nato işi gibi.


Page generated in 0.0187 seconds.