Genel
E kitap Okuyucu ve Kitap Fiyatları
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Geçenlerde ekitap satış sitelerinden d&r ve idefix'te dolanırken, bazı ekitap fiyatlarının normal kitaplardan pahalı olduğunu deneyimledim.

İnsan gerçekten üzülüyor, yahu arkadaş baskı maliyetin yok, depolama maliyetin yok denecek kadar az, dağıtım maliyetin yok, telif desen yazarın acaba o kitaptan kaç tane satıldığından tam olarak haberi var mı bilmiyorum... Gerçekten rezil bir durum... Kitabın birinin 10 tl olup ekitabının 15 tl olmasını hangi akıl açıklayabilir bilmiyorum.

E kitap okuyucular desen dünya kadar para olmuş. E kitap okuyucu nedir diyorsanız, cep telefonu gibi tablet gibi ekranları olan sadece kitap okuma üzerine planlanmış dijital kitaplara deniyor. Bu cihazların fiyatları da son günler inanılmaz derecede pahalanmış durumda bulunuyor.

E kitap okuyucu tavsiyesi isterseniz ben kendim koboya ait bir makine kullanıyorum. Kobo, idefix ve d&r ile anlaşmalı olduğu için oradan aldığınız kitapları da aktarabiliyorsunuz. Tabi dışarıdan da kırılmış ekitapları eklemek mümkün.

E book readerlar ile ilk ilgim sony döneminde başlamıştı. O dönemler Türkiye'de bulunmayan bu cihazlardan edinmeyi düşünmüş ama başaramamıştım. Hem ekonomik olarak hem de ulaşılabilirlik olarak beni aşmıştı.

Daha sonra Kanada menşeli bir kobo sahibi oldum. Calibro ve kindle e kitap okuyucuları da tavsiye ediyorlar.

E kitap arşivi konusu ise biraz sıkıntılı telif vs. derken internetten çok fazla kitap bulabilirsiniz fakat bu ne kadar etik olur bilmiyorum. Özellikle yabancı ekitapları internet üzerinden bulduğum için buna mecburum. Yani kim bir Türkiye vatandaşı olarak ekitap için 100 tl harcayabilir ki... Biraz insaf diyelim.

Ama ilk başta bahsettiğim konu çözülmeden ülkede dijital kitap dönüşümü malesef yaşanamaz. Ben de kitaplar yayınlamış bir insan olarak bu durumdan inanılmaz bir şekilde etkileniyorum. İnsanlar bu yüzden dijital kitaplara yönelmiyor.

Sevgilerle...


Page generated in 0.0189 seconds.