Sanıyorsunuz ki, o internet üzreinde satılan kitapların %100'ü yazarlara gidiyor. Malesef öyle bir durum yok, bir yazarın statüsüne göre alabileceği oranlar %5 ike %20 arasında değişir. Yani bir Orhan Pamuk değilseniz kitap yazarak zengin olamazsınız. Bu ayrıca etiket fiyatı üzerinden değerlendirilirken kdv falan da göz ardı edilir. Yani 20 tl'lik bir kitaptan yazara kalan 1 tl ancadır.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Peki ekitap olayı... Bunun durumu daha da karışık zaten ekitapların pahalı olma nedeni de bu. Bazen idefix vb sitelerde normal basılı halinden daha pahalı ekitaplar bulursunuz. Bu direk yayınevinin ve yazarın isteğidir. Çünkü bandrol uygulaması olmayan ekitapların kaç tane satılıp kaç tanesi vergilendiriliyor belli bile değildir. Yazar ve yayınevi bu yüzden bunlara yüksek fiyat koyup milleti basılı al daha ucuz durumuna sokar.

Amazon ülkemize girdi ama, malum ekitap sektörünü burada açmadı. Yani 10$ verip Amerika'da ve bazı ülkelerde olduğu gibi sınırsız bir arşive dalamıyorsunuz. Daha yeni yeni spotify vs. netflix'in yaptığı bu yöntem malesef bizim sektörümüzde çalışmıyor.

Çünkü hem dağıtımcı denen domates satıcıları hem de onlardan para kazananlar bunu tehlike olarak görüyor. İnanın ellerinden geldiği kadar bunu engellemeye çalışacaklar. Hatta siz bir girişim yaparsanız engel olacaklar. Mesela benim yaşadığım şuydu, dağımtımcı bana kitap satmama kararı aldı. Bunlar Türkiye'de neden kitap okunmuyor/okunamıyor konusunun da en önemli gerekçelerinden birisi...

Neyse konuya dönelim ekitap yasal olarak nasıl bir durumda ona bakalım... Malum facebook, yandisk vb sistemler üzerinden free paylaşılan ekitaplarda bir hak var tabi. Ama yazarı bunu mutlaka anlayışla karşılayacaktır. Paranız olduğundan adamın kitaplarından alın. Merak etmeyin o da memnun kalacaktır. Okuduğunuza para vermeseniz de sevinecektir. Ama bazı paparazzi yazarları bu kategori de değil. Örneğin şu destek yayınlarından çıkan kitapların yazarları...

Sevgiler saygılar ile bitireyim.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.666 kez gösterildi.

Yorumlar