Bu yazı malesef size blutv'yi ücretsiz izleme tekniği anlatmıyor. Bunun aksine blutv'nin zaten uygun olan üyeliklerini alabilir ve içeriklerine ulaşabilirsiniz.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Ama bir developer olarak koruma sistemlerinden bahsetmek istiyorum.

Blutv Türkiye'de ip tv sektöründe öncülük eden kuruluşlardan birisi. Hatta ona netflix vari özel yapımları ile güç katması ile gözümüze daha da iyi girdi. Ama klasik koruma taktiklerinin dışında birşeyler geliştirmesi gerekiyor.

Sonuç olarak yayınladığı özel içeriklerin kısa süre içinde çalınmasını engellemesi daha fazla para kazanmasını sağlar. Özellikle Türkiye'deki kitle sabırsız. İllaki gider üye olur bir ay bakar yani. Ama 1 saat içinde verileri veya dizileri kaptırırsa bu iş yürümez.

Mantık olarak m3u8 üzerinde streami belirli saniyelere bölmek ilk başta bakıldığında çok süper görünebilir ama ffmpeg gibi araçlar veriyi anında işler daha blutv yayına koymadan kopyalayabilir. Bu da bazı sitelerde blutv dizilerinin neden hemen stream edilmeye başlandığını açıklıyor. Çünkü çok hızlı bir şekilde kırılabilir yapıda.

Bunun yerine encode ettiği verileri bir şekilde şifreleyen ve bozan bir yapı inşa etmesi lazım. Tabi bunu Türkiye'de basit bir programlama grubuna yaptırmak imkansızdır. Onun yerine daha profesyonel destek almaları lazım. Ya da olduğu kadar modunda devam etmeleri durumu da var.

Bilmiyorum.

Aslında verileri cdn üzerinde şifreleme taktiği yapsalar insanlar için biraz daha zorlayıcı olur yani fake dosya indirmiş olurlar ama bilmiyorum altan diyesim geliyor.

Blutv'nin sonuç olarak çok basit bir indirme ve stream koruma modu var. Duyurulur kendilerine :)


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.451 kez gösterildi.

Yorumlar