Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.
Big Data Olayları

bu yazı çok önceden yazılmış olduğundan dolayı içeriğindeki tüm bilgiler değişmiş olabilir.

Bir dönemdir big data ile ilgili birşey okuyorsunuzdur. Aslında wikipedia'nın yasaklanması ile birlikte birçok sorunun cevabını google'da arıyan bizler proxy işlemlerine girmeden malesef biraz zorlanıyoruz. Ben öncelik big data'nın büyük veri, çok fazla veri, kocaman veri dışında ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Big data bazen çok küçük boyutlarda olabilir, yani eskiler hep der görüntüde küçüktür ama pahaca inanılmaz bir değeri vardır. İşte big dataya da biraz öyle bakmak lazım. Mesela bu konuyla ilgili izlediğim bir TED videosunda internet üzerinde hamilelikle ilgili araştırmalar yapmaya başlayan bir kişiye bir firmanın hamilelik ürünleri gönderilmesi anlatılıyordu. Bu durum işte big dataya büyük bir örnek olabilir. Daha eşinin hamile olduğundan haberdar olmayan bey efendi de çıldırıyor bunları görünce... İnterneti ve özellikle sosyal medyayı kullanmayan kimseleri dövdükleri bir devirdeyiz, hani buna karşı ben izlenmek istemiyorum diyenlere de bir çift sözüm var. Sosyal medya sadece facebook, twitter ve instagram değil... Google'da arama yapmak da sosyal medya ile alakalı... Sosyal medya, sizin internetteki nefes alışlarınız tam anlamıyla... Yani sizi her şekilde tarayıp ölçebiliyorlar. Ama bazılarımız özellikle yeni evlenen çiftler her nanelerini internette paylaşınca tepki alıyor. Aslında keşke hep böyle paylaşsak... Bunun dışında kişisel bilgilerini, özel günleri anlatan insanlar işte bu kocaman firmaların elinde... Sizi bir pazarlama, güvenlik vs. her türlü alanda inceleyebilirler. Araştırma sonuçlarından yararlanarak, sizin %100 terörist olup olmadığınız, şu ürünü alıp almayacağınızı, bu ürünün size nasıl pazarlanacağını falan ölçebilirler... İşte bu yüzden bilişim firmaları özellikle eticarete atılan çılgınlar gibi büyümeye devam ediyor. Çünkü adamlar bu dataları analiz edip şekillendirip adımlarını ona göre atıyor. Eskiden bu durum nasıldı. Daha değişikti, sosyal medya yoktu belki ama farklı bir sistem ile bunların tamamen aynısı yapılıyordu. Şimdi istemeseniz bile takiptesiniz... Sanırım ne demek istediğimi biraz anladınız...

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.