Genel
Bali'ye Nasıl Gidilir?
2 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 5 dk.

Öncelikle Bali, gerçekten Antalya'dan daha güzel, tam turistik bir heyecanla gidilip içinde yaşanılacak bir şehir. Fakat yemekler vs. gibi sorunları aşmanız gerekiyor. Bunun için ciddi bir zaman ihtiyacınız olduğu kesin, bu yazımda size Bali'ye özellikle koronavirüs zamanında nasıl gideceğinizi anlatacağım.

Bali, Endonezya'nın en önemli destinasyonlarından birisi, Bali'ye covid döneminde gitmek için öncelikle Endonezya'nın şuanki başkenti olan Jakarta'ya gitmeniz gerekiyor. (Bazı kaynaklarda Cakarta olarak geçer ve birkaç yıl içinde başkent özelliğini kaybedecek.*)

işte burası Bali!

Bu sebeple, Türkiye'den yani İstanbul üzerinden yola çıkmalısınız. Şu sıralara Jakarta'ya gidiş dönüş bileti (Soekarno Airport için), en ucuz 7.5 eğer tek bir seferde transit sorunu yaşamadan uçmak istiyorsanız 10 bin tl seviyesinde... THY bu açından size direk uçuş imkanı verebilir 11.5 saat falan sürüyor. Fakat transit uçarsanız 19-30 saat arasını gözden çıkarmanız gerekiyor. Ben şahsen Etihat ve THY kullanmış biri olarak her ne kadar daha yorucu olsa da, transit aktarmalı uçuşları tavsiye ederim. (Unutmayın transit aktarmalı olmalı, yoksa gittiğiniz ülke de bir de bavul ile uğraşırsınız...)

Jakarta'ya vardıktan sonra aynı havalimanından bu sefer Bali'ye uçacaksınız. Fakat, öncesinde antijen testi yaptırmalısınız. Zaten Jakarta'ya gitmek için Endonezya'nın covid sağlık uygulaması telefonunuzda olmalı fakat her değişim de tekrar sistemden veri girmelisiniz. Bunun için internete sahip olmalısınız. Aşı sertifikalarınız falan da olacak. (Minumum çift aşı)

Bali bazı yerlerde Denpasar olarak anılır, Jakarta Bali arası biletler ise gitgel yaklaşık 1.000 - 1.200 tl arasında seyrediyor. Uçuş yaklaşık 2 saat sürüyor. Fakat Cakarta ile Bali arasında saat farkı var. Bali'de saat bir saat daha ileri, bu yüzden biletlerinizi iyi kontrol edin. Giderken neden 3 saat gittim. Gelirken neden 1 saat geldim demeyin.

Bali tapınakları!

Uçuş ciddi rötar yapıyor bunun dışında havada okyanus geçisi yaptığınız için ciddi bir türbülans bölümü var. Zaten gerekli uyarıyı yaparlar. Endonezyalılar uçakta çok sesli konuşabilir. Bu açından da ne oluyor ya falan demeyin kendinize... LionAir biraz sorunludur bunu da unutmayın 100 tl daha verip farlı yolları deneyin. Yoksa da başka çareniz yok.

Daha sonrasında ise Bali'de kendinize bir araç bulmalısınız. Bu konuda size yardımcı olacak websiteleri veya uygulamalar var. Buradan bazı isimlere ulaşıp önceden whatsapp üzerinden yazışın hem hesaplı olur hem hızlı olur. Bali'de Budist inancı hakim, ciddi anlamda değişik bir sıcaklık sizi bekliyor.

Seçtiğiniz villa veya oteller gayet uzakta olabilir sakın otobüsle falan gitme gibi bir hataya girmeyin. Taksi veya oranın uygun taşıma modellerini kullanın. Bali'nin genel olarak merkezinde birçok yiyecek içecek yeri var. Türk stil yerlerde bulabilirsiniz. Bunun dışında doğanın size sunduğu onlarca yer var. Covid döneminde bir takım bölümler sıkıntılı ama tavsiye ederim.

Bir sonraki yazımda size bazı isimler önereceğim bunun dışında Bali'de nereleri görmelisiniz onları da anlatacağım.

Şimdilik hoşçakalın, görüşmek üzere...Page generated in 0.0165 seconds.