Teknoloji
Apple Mac Cihazlar ve 256 GB Kapasite Sorunu
1 ay önce yazıldı. | Okuma süresi: 2 dk.

Biliyorsunuz teknoloji ciddi anlamda ilerleme kaydetti, eskiden 1-2 mb olan appler artık gblarca büyüklükte olabiliyor. Hakeza işletim sistemlerinin boyutları da arttı, oyunlar eskiden bir cd'ye sığarken şimdi bir external ssd boyutlarına ulaştı. Haliyle yer ihtiyacı da arttı. Fakat Apple bu konuda biraz fırsat kollamaya devam ediyor.

Günümüzde yeni nesil bir Apple cihaz alırken halen 256gb opsiyonu olduğunu görüyorsunuz. Sonrasında bu alanı artırmak istediğinizde sizden ciddi anlamda bir ödeme bekliyorlar. 2 TB bir kapasiteye ulaşmak için ödediğiniz para ile muhtemelen Amerika'da yeni bir cihaz daha alabilirsiniz.

Peki ne yapmalısınız?

Öncelik yeni bir apple cihaz alıyorsanız 512-1tb bandında bir storage kapasitesi seçmenizi öneriyorum. Daha önceleri bir forumda bunu dediğimde beni resmen salak yerine koymuşlardı. Kardeşim siz bu aleti 5-7 sene kullanmak için alıyorsunuz. 7 sene sonra belki app boyutları 20'şer gb olacak. Yani...

Onun dışında macte external bir hdd ile çalışmak bence çok mümkün değil. Nazik bir cihazın yanında hdd taşımak onu sürekli bağlı tutmak hem cihazın ömründen yer hem de sizi ömrünüzden yer.

Onun için google drive vb cloud sistemleri kullanabilirsiniz. Tabi bunlar size ekstra bir yük olacak olsa da ssd'yi apple'de büyütmekten daha ucuza gelir.

Tavsiyem şimdilik, 256 gb'a okey demeyin :)


Page generated in 0.0206 seconds.