Genel
Af Mevzusu Çok Tehlikeli Değil Mi?
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 2 dk.

Sanırım artık af olayının meclise geleceğinden kimsenin şüphesi yoktur. MHP'nin dayatması ve yerel seçimlerde alınan büyük mağlubiyet sonrası Akparti malesef bu af mevzusunu halletmek zorunda kalmış görünüyor.

Peki geçmişte sürekli sorun olan (sonrasında) bu af mevzusunda ne yapılması gerekiyor? Tehlikeli değil mi? Sonuçta yargılamaları süren ve yargılamaları itiraz aşamasında olan fetöcüler, terör örgütü mensupler, çocuk katilleri gibi birçok problemli kitle var. Bu kitlelere karşı herhangi bir madde konulsa bile Anayasa Mahkemesi marifetiyle bu isimlerin aklanması mümkün.

Aynı Kemal Kılıçdaroğlu'nun rahşan affı ile aklanması gibi. Halen siyaset yapıyor adam. Normalde yapamaması lazım.

Peki şu anki AYM'ye bakıldığında bu affın kapsamının bireysel kararlar ile büyümeyeceğine kim inanıyor? Kadir inanır?

Gerçekten çok üzücü bir durum aynı 90'larda olduğu gibi tehditle çıkan aflar, borçlara çıkan aflar, yurt dışından kaynağı belli olmadan getirilen paralardan %1 vergi alınması falan... Ne kadar kötü bir duruma düştüğümüzü gösteriyor.

Malesef Akparti eski gücünü net bir şekilde kaybettiği gibi artık eli mahkum kararlara yöneliyor. İnsan üzlüyor. 2000'li yıllarda edinilen ve kazanan birçok kavram önümüzdeki senelerde tekrar kaybolacak gibi... Önümüzdeki senelerde sanırım başörtüsü kararları ve yasakları, ikna odaları, bankerler, siyasi pazarlıkları çok göreceğiz. gibi...

Üzüntü verici.


Page generated in 0.0176 seconds.