MERHABA, BEN ERKAN KAVAS

Bir yerden başlamak lazım der
eskiler...

Haydi Başla!

Kaliteli Lol Sunucuları

Lol yani League of Legens adlı oyunu sunan baya bir fenomen var Twitch üzerinde... Ben de her gün olmasa da sık sık takip ediyorum. Çok fazla muhabbetin içine girmesem de gerçekten lol izlemekten zevk alıyorum bir aralar dota2 izlemekten hoşlanıyordum ama lol daha hoşuma gider oldu. Malesef kısa süre önce tüm oyunları kaldırdım pcden, artık oyun işini kapatıp izleyici konumunda bulunuyorum. Lol'de, Immortoru, Theokoles Zeeoon, 404BrokenBlade, Evenstar, LinustheAfro Bu arkadaşların sunumları çok hoşuma gidiyor, kendilerine başarılar.

Bazen Edecek Farklı Küfür Bulamıyorum

İnsan bu kadar küfürbaz olur mu? Evet ben oldum. Ne bileyim hayat beni böyle yaptı. Abi ne bileyim cebinde 5 tl olmayan adamlar 10 bin liralık şeye talip oluyor. Ezmek istemiyorum aşağılamak istemiyorum ama sonuçta 5 tlsi yok bu adamların bir de yalan bedava bu adamlar için... Yok şu oldu yok ebem hastalandı yok annem öldü yok şu oldu. Kardeşim yoksa paran girme bu potaya yatma yiyemeyeceğin şeyin altına... Girme... İnsanın yakın çevresinde kalitesizlik zaten tavan yaptıysa çekirdek ailesinden birileri bir siktiri çektiyse ne bekliyorsun ki... Yabancıdan... Ne bileyim bu vatana hayrı olmayanın bana mı hayrı olacak... Ulan öldürseler diyorum çünkü cidden öldürmeleri lazım benim bu vatana karşı işlenecek olan bir hainliği emniyete bildirmemem için... Koymuşum hacısına hocasına... Komple troller... Ulan realiteye gel iş hayatı da böyle aşk hayatı da o da bu da... Kardeşim sana yüzük gibi geçirmek için anı bekleyenleri ya çekip vuracaksın ya da sen yüzüğü geçireceksin onlara... Alsın başını defolsun gitsin. Nasıl olsa Allah büyük bu sistem değişecek yine o kucağa oturacaksın. Ağır bir yazı oldu farkındayım çok ağır olmuş olabilir. Ama durum böyle. İnsan edeceği küfürü seçmede zorlanıyor bazen.

Erik Dalı Gevrektir

Evet öyledir, hatta Koray Avcı son albümünde baya geyik bir halini coverlamış. Şimdi son bir kaç senenin popüler kına gecesi şarkısı youtube da sanırım rekorlara doymadı. Ömer Faruk Bostan'ın şu linkte yayınladığı erik dalı 178 milyondan fazla gösterim yapmış. Yapı olarak bu şarkılar herkese ters gibi gelse de ne bileyim Türk yapısında bunun gizemli bir yeri var. Birden dansöz gibi oynamaya başlayabilirsiniz kendi halinizde... Hayat böyle... Ama sonuç olarak girişimcilik adına büyük bir şey. Belki de Ömer Faruk Bostan'ı yeteri kadar tanımıyoruz ama adam parasını kazandı. İstediği de o değil miydi zaten?

Girişimci Olmanın 10 Altın Şartı

Ne zamandır insanlar görüyorum iş alanında... 150 kişi ile görüştüm bu ay. Şimdi size bir altın liste hazırladım okuyorum dinleyin... 1 - Girişimci olmak için bir yaş sınırı yok, 10 yaşında da olabilirsin 100 yaşındada. Yeterki ol! 2 - Girişimci olmak fikri bulmak, programı yapmak, tasarlamak ve pazarlamak değil, yani bunlardan sadece birisine sahip olup girişimci olamazsın, en az iki hatta hepsine sahip olmalısın. 3- Girişimcilik cebimde para var istediğimi yaptırırım değildir. 4- Girişimci olmak grup olmayı ileri vadede gerektirir, illaki ekip arkadaşları lazım. 5- Girişimci olmak aa şu bunu yapmış hadi bir kopyada bizden demek değildir, illaki yenilik getirmelisin, yani bir şeyin yerli ve millisi diye girişim yok ancak iş olur o. 6- Girişimci adam çok kaybetmeli, ne kadar çok yenilirsen o kadar iyi. 7- Girişimcilik 1-2 yılda bitmez, en az 5 yıl lazım size. (Kahvenin suyu bile kaynamak için süre istiyor.) 8- Girişimci olayım derken kendinizi mafya lideri, örgüt lideri yerine koymayın. 9- İllegal alanda girişimci olunmaz. 10- Girişimci deli olur psikolojik sorunları olur bunu kabullenin. Hadi bakalım!

UNIC Unicoin Yayında!

Bir süredir üzerinde çalıştığım proje dün akşam saatlerinde aktif hale geldi. Eth tabanlı bir coin olan UNIC toplam 1 milyar adet üretildi. Bunun yaklaşık olarak %1'i ücretsiz bir şekilde airdrop süresince dağıtılacak. Eğer UNIC almak isterseniz ilk drop döneminde tanesi bir kuruştan en az 1000 tane olmak üzere hesaplarınıza gönderilmek üzere bekliyor. Fakat ne olacağını görmek için süreniz de olacak. Eğer yatırım sürenizi daha sonra planlarsanız bunun birkaç katı ücret ödeyerek sisteme dahil olabileceksiniz. Bunu sizin tercihinize bırakıyoruz. Sistem üniversite öğrencilere yönelik olarak planlandı ilk aşamda whitepaper üzerinde çalışırken planlama da üniversite öğrencileri bu coin ile kitap ve benzeri ihtiyaçlarını karşılayabilecek bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor. Ayrıca görüşme yaptığımız borsalarda belirli bir süre sonra UNIC işlemlerine başlayacak. Hadi şimdi ücretsiz coinleri almak için airdrop için kayıt olun! https://www.unic.live

Öylesine Böylesine

İnsan hayatı çeşitli okuma yazma bilmeyenler için geçerli tabi bu yazı. Şu sıralar bilmem ne ülkesinin bilmem ne şehrinde hayatıma devam ederken bazı insanlar boş boş meselelerle uğraşmakta... Diyebileceğim bir şey yok kendi hayatları ama bir zahmet bana vermeyin elinizdeki tüyoları. Size tüyolarınızla hayatınızda başarılar dilerim. Geçenlerde bir twitter yazısı okudum demişki telefon numalarınızı kaybettim lütfen hiçbiriniz bana geri dönmeyin burada bitirelim herşeyi... Demiştim insan neden bu kadar nefret ile dolabilir. Oluyormuş meğerse... Yeni başlangıçlar yeni hayatlar iyidir. Allah yardımcımız olsun ne diyelim. Aslında diyebileceğimiz çok şey var ama şimdilik bu kadar şimdilik sessizlik. Birileri bilmem ne tarikatının peşinde koştururken ben ise daha dünyasal işlere bulandım. Sanırım benim kader örgümde bu... Neden yani, neden iptal edeyim sevdiğim insanı neden terkedeyim. Dünyalık münyalık bırak usta sen öteki tarafla derdin varsa onu düşün... Benim derdim bu dünyalık oluversin. Sonuçta hepimiz öleceğiz, ne bir fazla ne bir eksik gün yaşama şansın var neyse o... Ne diyorsa o! ...

Çiftlik Bank Kilidi Vurdu

Uzun süredir ne zaman batacağı merak edilen çiftlikbank 250 milyon tl'den fazla parayı kıbrısa transfer ederek kilidi vurup kaçtı. Bugün itibari ile ayyuka çıkan haberlerden sonra genel müdür açıklaması ile bir anda facebook sayfası da ortadan kalktı. Tabi şu an internet sitesine de login olunamıyormuş. Buraya kadar herşey olması gereken bir ponzi gibi yaşandı. Peki devlet bu kurum bas bas reklam yaparken neden ilk gün kilidi vurmadı neden birden kayyum atamadı... İşte Türkiye'de adalet sisteminin genel sorunlarını görüyoruz. Müdahale geliyor ama insanlar kaçabiliyor sonra çöküyor insanlar ikinci mağdur oluyor. Parasını kaptıran insanlara bakıyorsun gerçekten çok zengin olan insanlar değil bu insanları kandırdılar ama bir de bakıyorsun bu yaşanırken devlet ne yaptı? Peki bir de şuna bakalım bu dolandırılan insanlar ile dalga geçen mallar. Hadi tamam siz bunda dolandırılmadınız yine dolandırılmayacağınızı mı sanıyorsunuz? Türkiye'de işiniz hiç adalete kalmaz mı diyorsunuz? Merak etmeyin sıra bir yerde size de gelecek. Siz böyle yapmak yerine çare üretmedikçe... Selam ile, geçmiş olsun.

E-Devlet Miras Karmaşası

Yaklaşık 10 gün önce açılan bir hizmet olan veraset intikal belgesi görüntüleme özelliği güzel medyamız tarafından size kalan mirasları görebiliyorsunuz diye sunuldu ya... Gerçekten çok oldum insanlar da sandı ulan bize dedemin dedesinden miras kaldı hemen verecekler...:) Hayır arkadaşlar bu öyle bir durum değil, hatta bir gazete de kesin bize vergi çıkaracaklardır falan die haber yapmış. Ona da güldüm. Veraset belgesinin noterden değil de mahkemeden alınanlarını belirli bir tarih sonrasında gösteren bir uygulama bu... Mesela benim bir akrabama getirilen haciz neticesinde dedem ve anneannem için alınan belgeyi görebiliyorum sadece... Oysa biz de defalarca bu belgeyi çıkardık, tabiki noterden... Demek istediğim şu, yani buradan size kalan mirası falan göstermiyorlar. Devlet hiçbir zaman öyle birşey yapmaz. Vermek istemez birşeyi. Bu durum sadece sizin araştırmanız ile kazanmanız ile ilgilidir. Hatta bazı şeyler süre aşımlarına geldiği için kazandıysanız bile alamazsınız. Reddolur mahkemeler tarafından... Bir arkadaşımın ailesi bilmem kimden kalan miras için uğraştı durdu 10 sene falan sürdü sonra çıkan karar olumlu da olsa süre aşımından dolayı alamadılar birşey. Sanırım o günkü değeri 10 milyon lira falandı. Buhar oldu yani.... Artı miraslık bilgileri aile için anne baba çocuk ilişkileri yüzünden de açıklanmaz hiçbir zaman, yan soyların falan da bu sebepten açıklanmayacağını düşünüyorum.

Büyük Mavi Delik Hakkında

Kimi zaman Büyük Mavi Delik kimi zaman Büyük Mavi Çukur olarak adlandırılan ve dünyanın en iyi dalış noktalarından birisi olarak kabul edilen Belize açıklarındaki bu eski mağara 1971 yılında ünlü bilim insanı Jaques Yves Cousteau tarafından keşfedilmiştir. Keşfedildikten kısa bir süre sonra büyük söylentilere neden olan bu su altı obruğu 300 metre çapıyla ve 150 metreye ulaşan derinliğiyle Unesco listesinde yer alan Dünya harikalarından birisi olma şansına erişmiştir. Büyük Mavi Çukur yani Big Great Hole Buz Çağı dönemlerinde henüz deniz seviyesi şimdiki kadar yüksek değilken bir mağara halindeydi. Fakat zamanla değişen dönemsel şartlar nedeniyle çöktüğü ifade edilmektedir. Bölgede yaşayan yerliler için hala esrarını koruyan bir bölge olan bu harika çukur çok fazla ziyaretçi almaktadır. Maya medeniyetinden izler de taşıyan bu bölge yerli halkın dilinde uydurduğu bazı hikayelere de konu edilmiştir. Tanrılar ile insanlar arasında uzun yıllara dayanan mücadeleler sonrası yaşanan küslük ile mağaranın lanetlendiği ve bu bölgenin eski bir tapınak olarak varsayıldığı hikaye edilir. Yine söylentilere göre geceleri gümüş rengine dönen bu bölge kıyamet koptuktan sonra tekrar açığa çıkacak yönünde ifadeler ile resmedilmektedir. Medeniyetler arasında kurulan bağlarla daha da popülerleşen bu bölge sırlı yapısını bir süre daha koruyacak gibi görünüyor. Ünlü dünya şampiyonu Fransız Guillauma Nery Dünya’nın en ilginç yerlerinden birisi olan Büyük Mavi Delik’te dalış yapan isimlerden sadece birisidir. Çektiği videoyu youtube üzerinde kendi kanalında yayınlayan ünlü şampiyon gerçekten nefeslerin tutulduğu bir şov yaparak izleyenlere çok güzel anlar yaşatmıştır. bu videoyu kendi kanalında bulabilirsiniz. Sanatsal görüntüsünün yanında tüplü dalış için çok uygun mekanlardan birisi olan bu bölgenin Karayip sınırlarına dayanan coğrafi gelişimi ise ayrı bir tartışma konusudur. Siz de burayı hayatınızda bir saat olsun ziyaret etmek istemez miydiniz?

Böyle Bakılır da Sevmiyorum Denebilir mi?

Bir süre magazin dünyasını meşgul etti bu poz. Ahmet Kural çok sevdi dendi, Sıla mutlu dendi. Sonra her zamanki gibi birşeyler oldu geleneksel medya önce Ahmet Kural Sıla'ya tokat attı dedi. Sonra başka şeyler dedi. Sıla aldattı dedi vs. El birliği ile bok ettiler işi... Tabi Ahmet Kural'ın kendi ağzından ben aşk yaşamadım tarzında bir söz çıktı orada benim şalterler attı. Ulan bir insan böyle bakar da sevmiyorum diyebilir mi? Tabiki hayır. Ahmet Kural'ın içinde bulunduğu depresyon nedeniyle bu söz ağzından çıktı. Belki de çıkmadı. Bu yine medyanın sallaması oldu. Ama sonuçta olan oldu. Sıla ile Ahmet ayrıldı. Oradan buradan sosyal medyadan da sildiler birbirlerini... Sıla şarkılarını daha bir içten söylemeye Ahmet sessizliğe büründü... Hepimiz bu tür mevzuların içinden geçmişizdir. Hatta böyle durumlarda hep panik hareketler hep karşı tarafa göndermeler olmuştur işte aşkı bitiren o... Bir insan size bir cm gelmiyorsa... Ve siz pes ettiyseniz... Haliniz bu... Ne yapacaksınız 404 gibi yapışacak mısınız? Aslında evet. Yapışmanız lazım. Ama olmuyor be usta... Günümüz şartları buna izin vermiyor. Evet zorlamalısınız... Yapamıyoruz hiç birimiz. Köpekler gibi istiyoruz ama yapamıyoruz. Ve yağmur yapıyor, üzerine kar... Sonra alıp gidiyorlar herkesi bir yerlere... Siz böyle kalakalıyorsunuz. İstediğiniz sosyal mecradan kaçın isterseniz aya çıkın... Seviyorsunuz ama üzerine gidemiyorsunuz. Olmuyor. Canına dokunamadıklarınıza el süremiyorsunuz yine aynı noktaya geliyor işler. Aslında konuşmalı haykırmalı kapısından ayrılmamalısınız ama olmuyor. Zamanı da durduramıyorsunuz... Kilitleri de açamıyorsunuz. Sanırım kaderiniz bu zindanın içinde nefessizlikten ölüp kalmak. Sevmek böyle birşey işte...