Bir süredir artan canlı ders mevzuları sonrası zoom çok popüler oldu fakat güvenlik kaygıları ve performans sorunları insanları farklı arayışlara yöneltti. Haydi gelin diğer önemli alternatife göz atalım. Big Blue Button.

Önerilen Yazı : İnsan İnanmayı Bıraktıysa
İnsan şaşırsa mı duvarlara mı vursa başını? bilemiyorum. Ama vardır bir hayır demek en iyisi. Anlamak zor, anlamlandırmak zor. Yarı yaşımda insanların hayattan emekli olması, her şeye nefret duyması hep bir suçlu araması gerçekten kötü bir durum. Sadece onlar için değil onlara yardımcı olmak için el uzatanlar için de...

Aslında çok uzun zaman önce yayına alınan ve kullanımı beta sürecinde devam eden Big Blue Button'ı ben de kullanan birisi olarsak şunu söyleyebilirim. Yazılım idare eder. Ama zoom gibi gelişmiş özellikler beklemeyin. Ayrıca ilgili yazılımın çalışması için kullanılan serverların da ciddi anlamda ram ve cpuya sahip olması gerekiyor.

Belki 10 kişi ile durum idare edilebilir ama bu sayı 50'leri bulunca işler karışabilir.

Normal bir lms sistemine entegre şekilde gelen yazılım çok bir beklentiniz yoksa ve bazı sıkıntılı durumlara katlanabilecekseniz kullanılabilir.

Zoom ise çok önceden kullandığım bir yazılım olduğu için çok ilerleme kaydetti. Sadece korona nedeniyle yaşanan yoğun katılım ve bu nedenle ortaya çıkan güvenlik sorunları kullanıcıları biraz ürkütüyor.

Fakat her türlü zoom > bbb'tan önde konumda gözümde.

Big Blue Button'u şuradan ücretsiz edinebilirsiniz.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.395 kez gösterildi.

Yorumlar
Kenan Demir
Big Blue Button özellikleri ile Zoom kadar işlevsel olarak kullanılabilir. Bir çok kişi gelişmiş uygulamalara göre daha basit amaçlar ve daha az özelliğe ihtiyaç uyuyor bir çok kişide genellikle popülerliğe göre kullanıyor. Böyle işlevsel olarak eş değer yazılımları paylaşmak güzel.
erkan
sanırım google ve microsoft gibi firmaların biraz marka gücüne güveniyoruz. ama google plus'ta da şifrelerin herhangi bir kripto yapılmadan normal text olarak tutulması gerçeğini hacklendikten sonra öğrendik adama resmen 123456 gibi şifre tutmuşlar açık tamamen.
Haylaz
Samete katılıyorum, zoom alternatif arayışlarında olanlar için Big Blue Buttonda da aynı kaygılar güdülmeli. Microsoftun ve Google'ın meets uygulamaları bir tık daha güvenli gibime geliyor benim.
Samet
Performans ve güvenlik kaygılarından dolayı Zoom yerine alternatifler aranıyor tamam da Big Blue Button da bir yazılım değil mi ? Aynı kaygılar Big Blue Button için de geçerli olmalı