Yakın zamanda değişen bir madde ile pasaport kayıt süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı. Yani başka bir ifade ile yurt dışından getirdiğiniz telefonları 3 yılda bir kayıtlayabileceksiniz.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Bu durum yurt dışından telefon alınmasının önüne geçmek için atılmış bir adım gibi görünse de, hali hazırda yükselen imei kayıt ücreti (yaklaşık 700 tl) zaten bu işleri durgunlaştırmıştı. Fakat şimdi de şöyle bir adım var, kayıt edilen telefonu kullanan kişi pasaport ile aynı olacak mevzusu. Bu konuda şüphelerim var, Türkiye'de halen hatları başkası üzerine olan onlarca kişi var. Bunu engellemeleri demek ooo bir sürü mevzu...

Bunun dışında imei kopyalamak diye bir mevzu var. X eski telefonundan aldıkları imei'yi klonlayıp sizin telefona yüklüyorlar ve olay bitiyor. Yani asıl engellemeleri gereken bu tabi imeiden telefon modeli bulmak oradan karşılaştırmak falan bunlar gsm operatörlerinin hatta btk'nın çözebileceği bir iş değil.

Ondan dolayı bu limitlerin artışı başka illegal yöntemleri destekliyor gibime geliyor. Halen İstanbul Kadıköy'de birçok telefoncu çok rahat bir şekilde imei klonlayıp işinizi çözebiliyor.

Tabi bu durum iphonelar için falan çalışmıyor. Iphonelara imei atma konusunda size hizmet vermezler. Tabi bu tür cihazlara etki edebilen büyük hackerler falan vardır da o adamlar da burada çalışmaz.

Sonuç cihaz androidse ve uyumlu yapısı varsa imeiyi hallederler.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.491 kez gösterildi.

Yorumlar