Genel
Websitem Kaç Para Eder?
4 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Bu soru genellikle sorulur, yani kimseye sormasanız bile gider internette google'a bir sorarsınız. Bu durum özellikle web alanında yeni bir şeyler yapmak isteyenlerin ilgisini çeker. Yani ilk websitesini açanların.

Sonuç olarak bir yıllık bir domain ücreti için 70 - 100 tl arası bir ödeme yapan internet sitesi sahibi. Uyduruk olarak adlandırdığım web hosting paketleri için de yıllık 50 tl ödemeyi gözden çıkarır. Ama unutmayın yıllık 50 tl gibi fiyata aldığınız bir hosting, normal bir şey değildir. Çok kötüdür, iğrençtir, felakettir.

Tabi cebinden 150 tl gibi bir para çıkan internet sitesi sahibi düşünür benim sitem kaç para eder. Bu durum çok değişken sizin domainizden (alan adınızdan) tutun, içeriklerinize hatta legal olup olmadığınıza göre değişir.

Mesela siz bir maç yayını sitesi kurmuşsunuzdur. Günde 10 bin kişi giriyordur. Ama sitenizin değeri 1 tl bile değildir. Sebebi legal değildir. Sürdürülebilir değildir. Adamlar para verip almaz.

İkinci örneğe geçiyorum sizin bir siteniz vardır, misafirleriniz sadece facebook üzerinden geliyordur. Bu da sürdürebilir değildir.

Ama bir siteniz vardır hitinizin çoğunluğu organik olarak Google'dan geliyordur. İşte o zaman çok değerlidir. Tabi aramızda hala cimri akakçe yandex gibi sitelerden gelen hitleri organik sanan mallar var. Burada o kendini iyi bilir. (Neyse konuyu dağıtmayalım :P)

Sonuç olarak internet üzerinde sitenizin değerini ölçen bazı siteler var. Hatta girdiğinizde sitenize 10 bin dolar değer biçebilirler ama bana getirseniz belki 10 tl etmez derim. Yani olay öyle değil.

Öncelikle yaptığınız iş nedir ne kadar kazandırır ona bakmalıyız. Ya da potansiyele bakmalıyız. Ben bir domaine 1k $'da verdim 1$ dolar da verdim. Bu biraz ileri vadeli veya anlık gelir ile alakalıdır.

Ama genelikle adsense gelirli olarak satılan siteler son 3 ay geliri * 4(veya 5) şeklinde hesaplanıp satılır. Tabi bu aralık yüksek gelirli sitelerde *8'e kadar gider. Yani maksimum 24 ay gibi düşünülür. Tabi adsense dışı gelir vardır. E-ticaret vs onlar çok farklı noktalara getirir.

Yine merak edersiniz diye internetteki sallama fiyat ölçelerden örnek vereyim:

http://www.websiteoutlook.com
https://www.siteprice.org/
https://www.worthofweb.com/


Page generated in 0.0194 seconds.