Malum suşi severlerin, japon lokantası müdavimlerinin bildiği bir sosdan bahsetmek istiyorum, adı wasabi.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Popüler kültürden ziyade uzakdoğu kültüründe kendisine yer edinen wasabi aslında bir sos, wasabi sosu olarak da geçiyor. Kendisi çok acı bir sos ve suşi ve benzeri yiyecekleri tatlandırmak için kullanılıyor. Türkiye'de falan da tüpler içinde bulabilirsiniz. 40 gramlık tüpleri 20 tl falan. N11 ve Gittigiyor gibi sitelerden dökülü bir şekilde satılıyor.

wasabi


Wasabinin içinde yer aldığı bir fıstık türü de var, bizim acılı fıstık gibi düşünebilirsiniz. Onu bulması Türkiye içinde biraz daha zor ama mutlaka vardır.

Balık yerken üzerine konulan bu sosu, japonlar japon turpu olarak da biliyor. Ama wasabi bitkisinin turp familyası ile uzaktan yakından alakası yok. Yaprakları da yenilebilen bir bitki japonyada nehirlerin etrafında kendiliğinden yetişiyor. Türkiye'de tohumlarını falan bulabilirsiniz ama sıcak bölgelerde yetiştirmesi güç olacaktır.

Wasabi içerikli merhemler kremler de özellikel yaşlı bireyler tarafından yoğun kullanılır içindeki maddeler nedeniyle gençlik iksiri olarak da adlandırılır. Doktorlar da içerdiği maddeler nedeniyle wasabi'yi baya yararlı bulmaktadır. Keskin acı tadı, biberden fazladır ama 15 dakika gibi bir sürede geçer.

Çok kısa sürede besin değeri ve lezzetini kaybeden wasabi çok lüks restoranlarda yenilebilir. Diğer türlü marketlerde satılanlar biraz sahtesi gibi oluyor. Yani tüp içinde falan bekletirsen asıl wasabi tadı kaybolmuş oluyor. Aslı çok daha acı bir besin.

Köken olarak lahanagillere dayanıyor. Zencefil gibi bir görüntüsü var.

Wasabi yapılırken bu kök rendelenir ve macun kıvamına getirilir. Japonya dışındakiler rengi alsın diye gıda boyası da kullanılıyormuş. Wasabi yiyeceğiz derken bambaşka bir şey yemeyin dikkat.

Tabi toz halinde de bulunabiliyor. Muhtemelen eritilip su içinde macun haline getiriliyor. Hatta son aramalarımda wasabi kaplı bezelye gibi şeylerde buldum. Tabi fiyatlar muazzam. Şuradan edinebilirsiniz. Tık


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.1168 kez gösterildi.

Yorumlar