Türban ve şallar (hijab) dünyanın birçok ülkesinde farklı tasarımlara sahip. Bu yazımda Türkiye, Suriye, Endonezya, Malezya, İran, Mısır ve Libya'daki modellere değineceğim.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Önce Türkiye ile başlayalım, sanırım türbanın en şekil almış halini türkiye'deki hanımlar kullanıyor. Buna bir örnek vermek istersek alttaki resme bakabilirsiniz.

türk türban


Türkiye modelinde türbanlılar genellikle eşarplarını boyundan bağlama şeklinde kullanıyor. Saçlarının görünmemesi için bone falan kullanıyorlar. Bu durum diğer ülkeler de biraz değişik. Mesela diğer örneklere bakalım.

Suriye tipi türban ise farklı, bu tip türbanlarda uzun versionları kullanılıyor. Mutlaka boyun sıkıştırılmadan aşağıda serbest bırakılıyor. hatta çene ve farklı bölgelerde kapatılıyor. Şuradan örnek görebilirsiniz.

suriye türban


Şimdi de çok farklı olan Endonezya ve Malezya tipi türbanlara geçelim. Bu tür türbanlarda saçların üst kısımdan görüldüğünün bazı durumlarda boynun da göründüğünü görebilirsiniz.

endonezya türban


Malezya'da da benzer bir model görebilirsiniz.

malezya türban


İran ise bambaşka bir model ile karşımıza çıkıyor. Daha çok süs olarak kullanılan türban burada kadınlara farklı model katıyor.

iran türban


İran'da türban çok farklı bir anlayışa sahip. Bunu bir moda gibi düşünebilirsiniz.

Mısır ise yine olaya farklı bakan modellere sahip, daha geniş tutulan türban içine mutlaka eklenen bone ve renkli başka ürünler türbanı farklı bir görünüme kavuşturuyor.

mısır türban


Son olarak da Libya'dan örnek vermek istiyorum. Libya biraz Türkiye biraz da mısır andırıyor.

libya türban


Yepyeni bir yazıda görüşmek üzere, şu yazımızı da incelemeyi unutmayın. -> instagram popüler türbanlı fenomenler


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.1171 kez gösterildi.

Yorumlar