Konu aslında biraz değişken bir mevzuyu dile getiriyor ama bildiklerimi anlatacağım.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Öncelikle domain mevzusu hani şu sitelere aldığımız isimler varya onlar işte. Domainler eskiden com, net, org daha sonra us ve biz gibi uzantılara sahipti, tabi sonra bunlar çoğaldı geçtiğimiz yıllarda da tonla alt domainler çıktı. Artık alternatif çok ama sektörün en iyi domainleri yine com ve net bazen de org olanlar. Bunun dışındakiler biraz arka planda... Ama iyi bir seo bilginiz veya bu işten anlayan bir adamınız varsa diğerleri ile de google da üst sıralara çıkıp hitleri toplayabilirsiniz.

Peki bu domain mevzusunda fiyatlar nasıl?

Domain fiyatları yıllık 25 centten, 100'lerce dolara kadar uzanabiliyor.

Ama com tabanlı düşünürsek bu işin normal 8-10 dolar aralığında, bazen kampanyalardan 5-6 dolarlara kadar alabilirsiniz. Tabi bu kampanyalara katılırken bilindik firmaları kullanın. Özellikle bazı dolandırıcı firmalara size domaini tahsis etmiş gibi sıkıntılar çıkarabilir.

Örneğin benim tercilerim, natro, namesilo, namcheap, godaddy oluyor. Öncesinde turhost, whois.com gibi alternatifleri de kullanmıştım.

Fakat özellikle ionos, 1&1 gibi firmalara dikkat etmelisiniz. Bir de Türkiye'de yer alan hosting mi desem tosting mi desem firmalardan domain alırken dikkat edin, kendi üstlerine alabilirler sonra ciddi sıkıntı yaşarsınız.

Tavsiyem normal ücretleri ödeyip yukarıda saydığım bilindik yerlerden domain alın.

Google, name.com gibi alternatifler var ama biraz tuzlu olur genellikle... Onlar da haliyle güvenilir.

Size bol domainli günler diliyorum! Başarılar.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.379 kez gösterildi.

Yorumlar