Twitter Api Kullanımı - 1

Her api gibi özellikle ilgi alanıma giren twitter api için bir yazı kaleme almayı düşündüm, sabahtan beridir ürettiğim şeyleri biraz anlatayım dedim. Haydi başlayalım... Öncelikle bize bir library lazım ben özellikle twitteroauth librarisinde çalıştım. Bu library baya gelişmiş olduğundan çok fazla ekstra birşeye ihtiyaç duymayacaksınız. Şimdi de size örneğimizi göstereyim. ilgili dosyaları twitteroauth'un içine çıkardığınızı varsayıyorum. onun dışında siz bunun dışına index.php diye bir dosya oluşturup kodları girin. yalnız 5 adet yerde değişiklik yapacaksınız. iki tane key, iki secret bir de dosyanızın urlsini gireceksiniz. (url'niz http://bilmemne.com/index.php gibi dosyanızı gösterecek.) key ve secreti ise twitter devden application oluşturarak edinebilirsiniz. session_start(); //add autoload note:do check your file paths in autoload.php require "twitteroauth/autoload.php"; use Abraham\TwitterOAuth\TwitterOAuth; //this code will run when returned from twiter after authentication if(isset($_SESSION['oauth_token'])){ $oauth_token=$_SESSION['oauth_token'];unset($_SESSION['oauth_token']); $consumer_key = 'buraya key gelecek'; $consumer_secret = 'buraya secret gelecek'; $connection = new TwitterOAuth($consumer_key, $consumer_secret); //necessary to get access token other wise u will not have permision to get user info $params=array("oauth_verifier" => $_GET['oauth_verifier'],"oauth_token"=>$_GET['oauth_token']); $access_token = $connection->oauth("oauth/access_token", $params); //now again create new instance using updated return oauth_token and oauth_token_secret because old one expired if u dont u this u will also get token expired error $connection = new TwitterOAuth($consumer_key, $consumer_secret, $access_token['oauth_token'],$access_token['oauth_token_secret']); $statuses = $connection->get("statuses/home_timeline", ["count" => 25, "exclude_replies" => true]); foreach($statuses as $tweet) { echo "{$tweet->user->name} - {$tweet->text}\n
"; } //print_r($statuses); } else{ // main startup code $consumer_key = 'buraya key gelecek'; $consumer_secret = 'buraya secret gelecek'; //this code will return your valid url which u can use in iframe src to popup or can directly view the page as its happening in this example $connection = new TwitterOAuth($consumer_key, $consumer_secret); $temporary_credentials = $connection->oauth('oauth/request_token', array("oauth_callback" =>'buraya link gelecek')); $_SESSION['oauth_token']=$temporary_credentials['oauth_token']; $_SESSION['oauth_token_secret']=$temporary_credentials['oauth_token_secret'];$url = $connection->url["oauth/authorize", array("oauth_token" => $temporary_credentials['oauth_token'])); // REDIRECTING TO THE URL header('Location: ' . $url]; } bu uygulama sayesinde homeline kısmına düşen tweetleri görüntüleyebileceksiniz.

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.