Gerçekten acayibime gidiyor. Twitter çok farklı stratejiler ile diğer büyük sosyal medyalardana ayrılıyor. Mesela Facebook, Google ve Apple gibi firmalar bazı konular dışında Amerika'da sürekli politik mevzulara boyun eğerken... Twitter ayrı takılıyor.

Önerilen Yazı : Google Güncellemesi Ne Halde?
Özellikle bu soruyu çok kişi sormaya başladı. Malum geçen ayın ortasında başlatılan çekirdek güncellemesi hitleri %60 civarında düşürünce biraz panik yapıldı.

Geçtiğimiz gün, aslında çok önceden ilan edilen bir twitter özelliği ile tanıştık. Nedir o? Doğrulanamayan bazı veriler için uyarı mesajları. Mesela bir kişi x konusu hakkında bilgi veriyor ama bunun fake olma ihtimali çok yüksek (buna twitter manuel olarak karar veriyor sanırım), bu nedenle tweet altında bir uyarı mesajı çıkıyor.

Buraya kadar normal, bu güzel bir özellik, fakat... Bunu neden gidip Trump üzerinde deniyorsun? :))

trump tweet


Peki o alttaki uyarı tıklayınca ne çıkıyor? Bir bakalım.

trump tweet


Mealen, bu bilgi yanlış olabilir falan diyor.

Ne desem şimdi? Yürek mi yediniz reis?

Tabi trump durur mu? Şöyle bir rt yapıyor. Tabi Mark Zuckberg'i (Facebook) kullanarak.

trump tweet


Özel şirketler böyle şeylere girmemeli mesajı gölgesinde Twitter'a bir mesaj veriliyor. Jack Dorsey'e yani.

Sonrada geçmişe bir atıf yapılıyor ve 2016'da denediniz tutmadı, 2020'de seçilince ebenize atlarım gibi bir cevap geliyor.

trump tweet


Sonuç cidden twitter ne yapmaya çalışıyor? Popüler olmaya mı?

Neyse bu konuda orada kalsın biraz da Twitter'ın ekonomik durumundan bahsedelim ve gidelim.

Yıllar sonra ilk kez kâr eden twitter sanırım başka bir şeyler istiyor. Ya da demokratlardan bazı yatırımlar aldı. Bana öyle geliyor.

1.1 milyar dolar kâr yaptığı son çeyrek Twitter'ı 2019 sonunda 153 milyon dolar artıda gösterdi ama bu gelirlerin bir çoğu da reklam satışından geldi.

Sanırım seçim öncesi demokrat yatırımları buradan geliyor. Bakalım Trump'a açtığı bu savaşı kazanabilecek mi?

Emin değilim.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.487 kez gösterildi.

Yorumlar
Mehmet
Ticari anlamda bu krizi avantaja cevirebilmeliyiz. 2020 yılında dünyanın başına gelen kötü şeyler gelişmekte olan ülkelerin yararına olmaktadır.