Genel
Tükiye'de Aktif Yanardağ Var mı? Patlama İhtimali Nedir?
3 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Malum arasıra Endonezya haberlerinde aktif haldeki yanardağları görüyyoruz. Hatta paylaşımları görünce 2020'de sanırım Türkiye'de bir bu eksik diye bir yorum da yapıyorsunuz. Bu konuda Türkiye'deki aktif/pasif yanardağlar üzerine yaptığım araştırmalardan bahsedeğim, tabi yine bu duruma bağlı olarak patlama ihtimali var mı diye de bir yorum yapacağım. Şimdi okumaya devam edebilirsiniz.

Türkiye'de normal seviye olarak adlandırılan 18 ayrı yanardağ vardır. Birçoğu çok önceki dönemlerde pasif hale geçerken, bir kısmıda son birkaç yüzyılda pasif hale geçmiştir. Yani başka bir ifade ile belirlenen standartlar dahilinde Türkiye'de aktif yanardağ bulunmamaktadır.

Ama yanardağların ne zaman patlayacağı veya oluşacağı konusu da hali hazırda bulunan pasif yanardağlar üzerinden konuşulamayacak bir konu. Deprem vb birçok neden ile alakalı olarak yer kabuğundaki kırılmalar hem yeni yanardağlarını hem de eski pasif haldekileri aktif hale getirebilir.

Yanardağların pasif olması, uzun yıllar geçmesi ve daha önceden ortaya çıkan lavların artık katılaşarak bazı katmanlar oluşturması ile tanımlanıyor. Yoksa daha derinlerde mağma ve lav her zaman aktif olarak duruyor.

Dünya'nın derinlerine bir kazı yapılsa halen çok yüksek sıcaklıkta bu yapı bulunuyor. Bu konuda çalışma yapan bazı bilim insanları varmış. (Deli deli işler yapmayın :))

Kayseri'de yer alan Erciyes ve Adıyaman'daki Nemrut Dağı bilinen en önemli volkanik yapılardan birileridir. Bu volkanlar çok öncelerde dışarıya lav püskürtmüştür. Hali hazırda bazı dağlarımız da gaz ve buhar çıkışı devam etmektedir. Bunlar; Erciyes, Hasan dağı, Büyük ve Küçük Ağrı dağları, Tendürek, Nemrut, Süphan dağlarıdır.

Sanırım bu metin biraz olsa da aklınızdaki soruları gidermiştir.


Page generated in 0.0258 seconds.
44.212.99.208