Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.
Thodex Nasıl Kaptı Kaçtı? Peki Sonra?

bu yazı çok önceden yazılmış olduğundan dolayı içeriğindeki tüm bilgiler değişmiş olabilir.

Aslında çok acı verici bir konu yazmak bile istemezdim. Ama birilerinin daha böyle bir vurguna gitmemesi için yazayım dedim.

Öncelikle bitcoin ile başlayan kripto para sevdası. bilmem ne koin'e kadar gitti. Ama öyle bir gitti ki sormayın. Her önüne gelen koin çıkardı. Yok token oldu yok şu oldu bu oldu. Haliyle bu sektör büyüdü. Eskiden beleşe dağıtılan bitcoin'in tanesi 500bin tl oldu. Sonra dostları çıktı. Yenileri çıktı. Tabi sektör dolandırcıların da ilgisini çekti.

Eski dönemde ripple (xrp) üzerine kurmak istediğim borsa için bankalardan bir türlü onay alamayınca yarıda kalmıştım. Daha sonra ise ininal ve papara gibi elektronik ödeme sistemleri bu işe dahil olunca bankalara ihtiyaç kalmadı ve ardı ardına borsalar açılmaya başladı.

Sonrasında ise milyar tl'lik hacimlere ulaşılabildi. Peki sonra ne oldu?

Cem Uzan modeli, Bank Asya modeli çift defterli modeller ortaya çıktı. Yani siz sistemde 100 dogecoin aldım diye düşünürken aslında böyle bir dogecoin'in olmadığını gördünüz. Ya da elde 1000 tane varken işlemde bir milyon tl olduğunu... Ama farketmediniz çünkü son günlere kadar borsadan çekim yapabiliyordunuz.

Çünkü ponzilerin sistemi gereği yeni gelenler varken bir sorun yoktu. Peki sonra ne oldu?

İnsanlar vergilendirme ve başka sebeplerden parasını çekmek istedi. Peki ne oldu? Ne kasadaki para ne de wallerlardaki coinler yetmedi. Çünkü hayali coinler ve hayali hesaplar boştu. Ya da normalin %1 kadar vardı.

Peki sonra?

Thodex ve benzeri bir kaç borsa, dükkanı kapatıp bakaıma girdik dedi. Amaç eldekiler ile topuklamaktı. Aynı Çiftlikbank Tosun gibi. Ve başardı aranıyor. Diğer küçüklerde para az olduğu için kaçamadı yakalandı.

Bakkal defteri yönetemeyecek cahil adamların aslında borsa patronu olduğu gerçeğini herkes gördü. Milyon tl'ler birilerinin dansöz masraflarına gitti.

Peki büyükler? Binance, Paribu, BtcTürk?

Onlar ayakta kalacak mı? Bekleyip göreceğiz. Ama sanmıyorum.

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.