Swift
SwiftUi Nedir? - Dersler Öncesi
12 ay önce yazıldı. | Okuma süresi: 4 dk.

Bir süre sonra yayınlamaya başlayacağım swiftui derslerine girmeden önce Swiftui'nin ne olduğu ne işe yaradığı konusunda bazı bilgiler vermek istiyorum.

SwiftUI, Apple tarafından iOS, macOS, watchOS, ve tvOS için ortak bir geliştirme yapmak için sunulan bir kullanıcı arayüzü (UI) programlama dilidir. Swift programlama dili modern arayüzler ortaya çıkarabilir. Ufak düzenlemeler ile bunu yine önceden belirttiğim gibi hem apple telefonlara, hem mac bilgisayarlara hem de watchos, tvos gibi işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz.

Swiftui programlama dilinin Xcode üzerinde getirdiği en büyük yenilik, bildirim tabanlı bir yapıya sahip olduğu için, değişiklikler anında görselleştirmesidir.

Xcode üzerinde çalışırken birçok kodlama betiğini simulator veya canlı cihaza göndermeden görebilir, test edebilirsiniz.Bu durum sizin performansınızı artırır ve geliştirme sürecini çok ama çok hızlandırır.

Ayrıca, SwiftUI, uygulama geliştiricilerine, uygulamaları hızlı bir şekilde oluşturmak ve prototiplemek için önceden oluşturulmuş arayüz öğeleri sunar.

Ve tüm bağlı platformlarda bu ögeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. (Bazılarında versiyon farklılıkları nedeniyle os sürümüne bağlı değişimler olabilir.)

Aynı zamanda Swift dönemindeki storyboard dönemini kapatabilir. Object-c dönemindeki hard kodlama modelini göz ardı edebilirsiniz.

Apple cihazlara uygulama yani app üretmek istiyorsanız mükemmel bir dil olduğunu söylebilirim.

SwiftUi ilk olarak WWDC 19 etkinliğinde tanıtıldığında birçok otorite tarafından puan alamamıştı. Eskiye bağlılık ve Swift'in çok yaygın kullanımı muhtemelen bu körükledi. Fakat yeni duyurulara göre neredeyse Appstore'un %30'unu Swfitui uygulamalar işgal ediyor. Bu büyük bir çıkış.

Swift 2014'ten 2019'a kadar olan yükselişini sınırlandırıp yavaştan emekliliğe doğru uzanmaya başlıyor diyebiliriz.

Tam zamanlı arayüz özelliği dışında Swiftui applerin performansları da eşlerine göre çok iyi bir durumdadır. Günden güne artan updateler ile bu durum çok daha iyi konuma gelecek gibi görünüyor.

Yalnız size kötü bir haberim var;

SwiftUI ile uygulama geliştirmek istiyorsanız iOS 13, watchOS 6, tvOS 13 veya macOS Catalina platformlarından birinde en güncel sürüme sahip olmanız gerekmektedir. Yeni güncellemeler ile bu sürümler biraz daha yükselebilir. Apple cihazların ülkemizdeki fiyatları ise sizin önünüzdeki en büyük engel gibi görünüyor.

Arayüzlerin otomatik görüntülenmesi işi aslında React Native ve Flutter'da başlamıştı. Bu durumu farkeden Apple bu özelliği alıp yeni bir dil üretti.

SwfitUI Kit'i UIKit'e göre daha güncel ve hızlı olduğundan aradaki farkı anlamanız için müneccim olmanıza gerek yok.

Son olarak buraya bir Hello Swift uygulaması kod görüntüsü bırakayım da tam olsun :) Derslerde görüşmek üzere...


Page generated in 0.0175 seconds.