Genel
Sex Education Dizisinin Amacı Ne?
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Öncelikle Sex Education dizisinin mükemmeliyetçi bir mühendislik ürünü olduğunu sanırım hepimiz farketmişizdir.

Bu mühendislik ürününün arkasında hangi odaklar var net olarak bilmesek de, Netflix'in son dönemlerde evrildiği ana kategorinin bu tür gençlere yönelik olduğunu farkediyorum.

Netflix bu dizi ile gençlere, bol bol sevişin, illaki sevişin, bir daha sevişin, yeterki sevişin sinyallerini her daim gönderiyor. Ama ilk sezonun ilerleyen bölümlerinde belki de yeni sezonda lgbt+cilere yönelik salvolarına daha da devam edecek gibi görünüyor.

İsim tercihlerinden tutun, gay karakterin tasarımına kadar arkasında bir şey saklayan bu dizi, Türkiye'de çok izlendi. Neden mi? İsminde seks yani sex geçmesi yüzünden.

Özellikle ergenlik çağındaki arkadaşlarımızın sınırlarını aşması noktasında ilk rastladığı dizilerden birisi de bu. İsim olarak hem gençleri kendine çekiyor. Hem de sürekli ergen cinselliği ile gündemde kalması ve özellikle tanıtım videolarının bu yönde hazırlanması nedeniyle çok fazla izleyici çekiyor.

Amerika'da da durum farklı değil, belki de dizi açıklanmayan rakamlara göre en çok izlenen dizilerden birisi. Dizide yer alan karakter çok bilinen isimler değil, sadece ergen çocuğumuzun annesi başka dizilerde yer aldı. O açıdan o karakteri zaten hep arkada tuttular.

Ergen bir gencin annesinden öğrendikleri ile okulun seks terapisti haline gelmesi ve sorunları çözmesi fakat bu aşamada kendisinin bakir olması ve sezon finaliyle bu açıdan gelişmeler olması, izleyicileri ekranda tuttu. Sanırım ikinci sezonda da benzer bir hikaye ile sürüklemeye çalışacaklar. Dizinin 3. sezonu olur mu bilmem ama... Netflix muhtemelen misyonunu tamamlayınca bu diziyi ortadan kaldırıp. daha sert cinsellik içeren bir versiyona geçecek.

Sanırım bu evre biraz hazırlık evresi gibi görülebilir.

Peki sinemanın günümüzde dönüşüme uğrayıp netflix ve ona benzer portalların çıktığı şu günlerde bu durum nereye kadar sürecek? Gençler ne kadar daha zehirlenecek? Bunu bilmiyoruz.

Malesef bilmiyoruz.


Page generated in 0.0179 seconds.