Proxy internette birçok şeyi yapabileceğiniz bir araçtır. Bölgelere göre ülkelere internet hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

IPv4 olanaklarının artık kısıtlanması ve bu tür kapasite sorunları nedeniyle icat edilen ipv6 ile sektörde birçok alanda yeni bir hareketlenme oldu.

Proxy sistemleri sizi farklı yerlerden erişiyormuş gibi göstermeye yarayan sistemlerdir. Bu araçlar sayesinde yasaklı siteler olsun buna benzer her türlü işlemde erişim sağlama imkanı bulursunuz.

Fakat burada dikkat etmeniz paylaşılan yani shared free proxylerin aslında hiçbir şeye yaramamasıdır. Ayrıca bu tür proxylerde yapacağınız işlemlerde birçok güvenlik sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Şöyle düşünün proxy ile erişim sağladığınız tüm hizmetlerin şifrelerini kaptırabilirsiniz.

Fakat private adı verilen size tahsis edilen anonim proxyler ise daha güvenlidir. Ülke bazlı proxy fiyatları değişir, Amerika fiyatları ucuzdur, Türkiye fiyatları ise pahalıdır.

Vpnler de bu teknolojiler ile çalışır, openvpn vs. gibi sistemler bu tür yapılarla entegredir.

Özellikle Türkiye gibi birçok nedenle yasaklanan siteleri çok olan ülkeler proxylere daha aşinadır. Amerika'da ise bu teknolojiler veri toplamak yani scraping için kullanılır.

Uzakdoğu proxyleri ise bazı oyunlar için kullanılır bazı ülkeler belli ipler dışındaki kişilere erişim imkanı vermez bunu bu sayede aşabilirsiniz.

Proxyler birçok programa ayarlanabildiği gibi browserlara da tanımlanabilir.

VPN'ler ise tüm interneti paketler.

Proxylerle uğraşarak ve yeni teknolojiler geliştirerek çok farklı sistemler üretebilirsiniz. Tavsiye ederim.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.452 kez gösterildi.

Yorumlar