Eğitim döneminde özellike erasmus nedeniyle Polonya'ya gitmiş arkadaşlar bu ülkede yaşama hayalleri kurarlar.

Önerilen Yazı : Transferwise Nedir? Nasıl Kullanılır?
Paypal'ın ülkemizden ayrılması sonrasında kullanılan en popüler finans araçlarından birisi transferwise'dır.

İşte bu sebeple bu ülkeden ufak bir detay vereyim istiyorum. Avrupa Birliği içindeki fakir ülkelerden birisi olan Polonya'da kişi başına düşen gelir AB fonu ve nufüs azlığı nedeniyle 12.500 dolar seviyesinde, tabi bu iyi tablo asgari ücretlere de yansıyor.

Asgari ücret 2250 zloty yani bu da 3500 tl gibi bir şey yapıyor. Fakat geçen sene seçilen parti 2023 kadar bu ücretleri 6000 tl seviyelerine çekeceğini belirtmişti. Tabi o zamanlar İngiltere mevzusu belirsizdi.

Neyse konuya geleyim Polonya muhtemelen 6 bin tl seviyesine çekemese de 4000 tl seviyesinde tutsa bile asgari ücret Türkiye'ye göre çok çok iyi durumda olacak. Ama bu para ile Polonya'da hatta diğer AB ülkelerinde ne yapar diyorsanız, bence bu kadar detaya girmeyin alın parazını biriktirip Türkiye'ye getirin derim.

Neyse kolay gelsin... Polonya mevzularının içinden selamlar.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.504 kez gösterildi.

Yorumlar