Patreon ve Fetö İlişkisi

Patreon adlı siteyi duşmuşsunuzdur. Hatta fetö ile ilişkili birçok twitter hesabında para toplamak için kullandığını da görmüşsünüzdür.

Aslında şuna hayret ediyorum, bu siteye neden bir engel gelmiyor? Gelmeli mi gelmemeli mi bu tartışılır ama fetönün kriminal para toplama sistemlerinden belki de şu an en büyüğü bu.

Eski shaber (samanyolu), ahval, birçok fetöcü gazeteci bu tür yöntemler ile para topluyor. Amaçları bağımsız gazetecilik falan gibi uydurma şeyler olan bu isimlerin tek yaptıkları ayakta kalmaya çalışmak. Peki bu sisteme aylık model katılıp her ay para gönderen veya kredi kartlarından çekilmesine müsade eden kişiler?

Evet onlar rahat çünkü patreon bu verileri hiç bir zaman Türkiye ile paylaşmayacaktır. O konuda rahat rahat işide para toplar gibi fetöye de para basabilirler. Peki bu para Türkiye'ye getirilirse, muhtemelen el konur, ama dikkat ederseniz para toplayanların neredeyse %99'u yurt dışında...

Patreon'un hiç iyi yanı yok mu? Evet var belki ama bu Türkiye için geçerli değil. Ekşi sözlükte online dilencilik, orospunun pos makinesi gibi tanımlamalar yapılmış. Belki bunlar çok ağır ithamlar ama... Gerçeklik payı da yok değil.

Anti money laundering sanırım ilerleyen yıllarda başımızın en büyük sorunlarından birisi olmaya aday. Dediydi dersiniz.

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.