Dün bir arkadaşımla konuşurken böyle bir konu yazmak ve bu konuyu derinlemesine incelemek istedim.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Open VPN, açık kaynak modelinde bir vpn server yazılımı. Bu yazılımı linux ve benzeri sistemlere kurarak belirlediğiniz ülkede yer alan server üzerinden kendi VPN'inizi çalıştırabilirsiniz.

Bu neden gerekli, birinci sebebi size özel olması ve başkaları tarafından track edilmemesi olarak gösterilebilir. İkinci sebebi ise UAE ve Çin'de olduğu gibi popüler vpn ağlarının bloklanması nedeniyle kullanabilirsiniz.

Örneğin Çin modelinde devlet popüler vpn sistemlerinin tamamının iplerini engellediği için vpn ile erişim sıkıntıları aynen devam etmektedir. Oysa open vpn ile kuracağız bir sistem ne devletin gözünde ne de başkalarının gözünde bir trafik değeri içermeyeceği için yasaklanmaz. Hadi diyelim ki sizin ip numaranızı da buldular (serverin) onu da yasakladılar o zaman baska bir servera geçersiniz. Hadi diyelim ki, Hollanda'da bulunan serveriniza tüm Hollanda erişimini keserek cevap verdiler o zaman Japonya'da bir clouda geçersiniz.

Yani çözüm çok.

Bunun dışında ikinci alternatifiniz Tor olabilir. O da benzer sisteme sahip, obsf metodu ile engellenemez durumda. İşte dediğim gibi ancak tüm itnernet belirli bir ülkeye falan kesmek zorundalar gibi...

Onun için open vpn candır, bizzat kendim de kullandığımdan iyi bilirim.

Şuradan çok hızlı bir şekilde kurabilirsiniz. (link)

Teşekkürler.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.482 kez gösterildi.

Yorumlar