Genel
Okey Nasıl Oynanır?
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Okey çok eski bir masa oyunudur. Dayandığı tarihe baktığınızda Türklerle yakın ilişkisi vardır. Fakat tam olarak incelediğinde bir yahudi isim olan Ephraim Hertzano tarafından modernleştirildiği ifade edilmektedir.

Okey genel olarak bazı şartlar dışında 4 oyuncu ile oynanır. Bu dört oyuncu için 4 ayrı renk halinde 2 set şeklinde 1'den 13'e kadar taşlar vardır.
Yani 26 x 4 = 104 sayılı taş bulunurken buna 2 adet de sahte okey eklenince 106 taş toplamını verir.

Okey renkleri kırmızı, sarı, mavi ve siyahtır.

Ayrıca başlangıç için zar ihtiyacı da vardır.

Zar atılarak okey belirlenir, çıkan taşın aynı renginde bir üst sayısında taş okeydir. Oyunda artık 2 okey 2 de sahte okey vardır.

Taşlar karıştırılıp dizildikten sonra her oyuncuya 14 adet taş verilir. Fakat bir oyuncuya ekstrada bir taş daha verilerek oyun ondan başlatılır. 15 taşlı oyuncu yere taş atarak oyunu başlatır. Taşın atıldığı kişi bu taşı almazsa ortadan taş çekerek oyunu devam ettirir.

Katılımcılar aynı renkli taşları sıraya dizerek veya aynı sayılı taşların farklı renklerinden grup yapmaya çalışırlar.

Aynı renkte birbirlerini takip eden en az üç taş ve farklı renklere sahip olan aynı sayıdaki en az üç taş per olarak kabul edilir.

Üç taştan eksik kısımlar ise okey adı verilen taş ile kapatılabilir. Veya okeyin kendi sayı ve renk değeri için okey kullanmadan sahtesi kullanılabilir.

Bu şekilde 14 taşta per içine alınırsa, oyun biter ve fazla taş yere atılarak kazanan kendini ilan eder.

Tabi bazı kişiler çifte gitme yöntemi ile aynı renk ve aynı sayılı taşları dizer. Fazla taş yine yere atılarak oyun kazanılabilir.

Okey oynamak eski kahve kültürlerinde önemli bir yer edinmektedir. Bunun yanısıra bazı modern cafelerde de çeşitli özel masalarda okey onanabilmektedir. Üniversiteli öğrenciler vb. birçok kişi bu oyundan zevk almaktadır.

İnternetin gelişmesi ile önce online oynama siteleri açılırken daha sonra mobil uygulama şeklinde 24 saat oyuncu bulabileceğiniz okey mobil uygulamaları çıkmıştır.

Reklamlar vb şekillerde inanılmaz gelirler eden bu uygulamalar appstore ve google play'de üst sıralarda bulunmaktadır.


Page generated in 0.0191 seconds.