Genel
Mobil Yazılım Geliştirmek
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 4 dk.

Mobil yazılımlar günümüz teknolojisinde artık olmazsa olmazlar arasına girmiştir. Hali hazırda kullanımda olan android ve ios platformları için çok farklı çeşitlerde yazılımlar ile mobil yazılımlar üretilebilmektedir.

Mobil uygulama nasıl yapılır sorusunu internet üzerinde aradığınız birçok makaleye ulaşma imkanınız olsa da, bu makaleler genellikle sizi satış yapan sitelere yönlendirmektedir.

Fakat github gibi bazı program depolarında hali hazırda çalışan haldeki mobil yazılımlara ulaşabilirsiniz. Mobil yazılımların birçok alanda kullanılmaya başlaması ona yönelen kitlenin isteklerini de her geçen gün artırmaktadır.

Mobil yazılım nedir şeklinde bir soruya ise mobil cihazlar için yapılan ve app adı verilen uygulamaların tamamına verilen isimdir olarak cevap verebiliriz.

Ücretsiz mobil uygulama yapmak için birçok alternatif internet sitesi olsa da, özellikle bu sitelerin bazıları isteklerinize tam olarak cevap vermeyecektir. Bu sitelerin genel hatları incelendiği aynı kalıptan çıkan bazı modüller içerisinde sitenizi webview adı verdiğimiz direk mobil tarayıcı da görünen haline uygulama haline getirilmesinden ibarettir. Özellikle Apple'ın sahip olduğu applestore bu tür uygulamaları kesinlikle kabul etmemektedir. Yeni yılda android cihazların marketi google play de bu tür uygulamaları askıya almaya başlamıştır.

Mobil uygulama kodlamak için en azından java tabanlı dillerden birisini bilmeniz gerekmektedir. Java tabanlı diller gayet zor bir şekilde öğrenilir. Örneğin ionic adını verdiğimiz yapı angular js kullanmaktadır. Yine de mobil uygulama kodlama faliyetleri için mutlaka github sitesini ziyaret etmeyi unutmayın, aklınıza hayalinize sığmayacak kadar ücretsiz örneği burada bulabilirsiniz.

Bu alanda ilerlemek istiyorsanız kesinlikle önemli fikirlerinizi kodsuz android uygulama yapma gibi sitelerde harcamayın, bu sitelerde yapacağınız hazır template tasarımlar sizi ilerletmek yerine geriye götürecektir.

Onun yerine özellikle hybrid olarak adlandırılan yarı native dillerden xamarin ve ionic gibi yazılımları udemy üzerinden kurslar aracılığı ile öğrenebilirsiniz. Udemy size başlangıç için yeterli olan mobil yazılım eğitimini sağlayabilir. Fakat bu alanda ilerlemek için mutlaka ingilizce metinlerden ve kod parçacıklarından yararlanmanız gerekmektedir. Sürekli versiyon değiştiren yapıları ve app store google play'in güncellenen kurallarını takip edebilmelisiniz.

Web mobil yazılım adı verilen konu ise mobil yazılım ögelerinden çok farklıdır, eskiden wap olarak çıkan sitelerin modern halidir.

Geçmiş dönemlerde şahsen ben de, antalya mobil yazılım sektöründe yer almıştır. Çok fazla projede yer almış olmasam da bir takım projelerde güzel işler ortaya çıkarabilmiştik.

Çok yakında bazı ionic projeleri ile ilgili dersler yayınlamayı düşünüyorum, izlemede kalın!


Page generated in 0.0178 seconds.