Mobil yazılım planlaması yaparken öncelikle büyük iki yol ayrımında nereye gideceğinize karar vermelisiniz.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Mobil uygulamanız tüm verileri internetten bir website, bir ip adresinden mi çekecek?, yoksa içerik dışarıda üretilmeden uygulama içinde üretilip telefonda mı tutulacak?, ya da ilerleyen vadede bunun senkronize olması mı sağlanacak?

Bu noktalarda iyi bir planlama yapmanız lazım, bulut teknolojileri ve internet kullanımının artması ile webe entegre uygulamalar çoğaldı. Zaten sosyal paylaşım vs gibi bir uygulama planlıyorsanız bu olmazsa olmazlardan...

Fakat siz bir araç yapıp bu tool'u bir takım veri üretimi için kullanacaksanız bunu telefon veya tablet hafızasına alabilirsiniz. Tabi telefonda yaşanabilecek arızalar ve programlamadaki sıkıntılar verilerin uçmasına neden olabilir. Bunu iyi düşünmelisiniz.

Şayet böyle bir uygulama peşindeyseniz offline ortamlarda da hizmet verebilir gerekirse bunları senkronize edebilirsiniz.

Ama tamamen live bir uygulama yapmak istiyorsanız mutlaka internet üzerinde yer alan serverlarda verileri tutmalısınız.

Bu durumda da bazı planlamalar yapmalısınız, uygulama kaç kişiye hitap edecek, cache sistemleri olacak mı? Bu tür eklentiler işinizi kolaylaştırır, performansı artırır. Örneğin twitter ve facebook gibi büyük sosyal ağlara bakarsanız her paylaştığınız herkese o an gözükmez. Bu sistemler hem spamleri dengeler hem de kullanım olanaklarını zamana yayar. Fakat sizin planladığınız sistemde veriler hemen ekrana çıkacaksa, bunun getirdiği yükü de bölmeniz gereklidir. Bunun için haproxy gibi bazı node balancerlardan yararlanabilirsiniz.

İlerlemeye devam ediyoruz, izlemede kalın!


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.625 kez gösterildi.

Yorumlar