Genel
Mobil Uygulama Nasıl Yapılır?
6 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Öncelikle bir mobil uygulama yazılımcısı olarak sizlere bazı yöntemler öğretmek istiyorum. Ama bunun için detaylı bir çalışma yapmanız gerekebilir. Öncelik mobil uygulama yapmak veya yayınlamak çok farklı şeylerdir. Birisi direk programcılıkla ilgili olduğu için uzun bir süreç gerektirir diğer ise programlamaya aşina olmasanız bile yapabileceğiniz birşeydir.

Mobil uygulamalar genel olarak iyiye ayrılır, bunlar android ve ios olarak kategorilendiriliyor. Bunlardan ios kısmı biraz daha maliyetlidir. Android kısmı ise daha uygun fiyatlara mal edilebilir.

İki uygulama alanının her ne kadar farklı yazılım dilleri olsa da bazı yazılım dilleriyle her iki uygulama türünde program çıktısı alabilirsiniz. Cordova veya ionic bunlardan birkaçıdır. Angular js kullanan bu yazılım ile hem android hem ios programlar üretebilirsiniz.

Uygulama yayınlanama ise çok farklı birşeydir. Bu uygulamaların yayınlanabilmesi için developer hesapları gerekir, bunun için google play'e 25 dolar, apple store'a ise 100 dolar ödeme yapmanız gerekmektedir. Kabataslak olarak doların artışı ile birlikte yaklaşık 700 tl ios için ödemeniz her yıl kapınızı çalacaktır. Android ise bir kerelik 25 dolar ödemeniz gerekiyor.

Fakat bunları ödedik hemen uygulamayı yükleyelim diye bir durum söz konusu değil, uygulamaların onaylanma ve yayınlanma süreci de programlama kadar zordur. Bu konuda destek almanız gerekebilir.

Bu konuda size freelancer destek sağlayan birisi olabilir. Belki de programlama konusunda da yardımcı olabilir.

Referanslarım için Apple Store için şu linke, Google Play için şu linke tıklayabilirsiniz.

İletişim için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.


Page generated in 0.0177 seconds.