Öncelikle bir mobil uygulama yazılımcısı olarak sizlere bazı yöntemler öğretmek istiyorum. Ama bunun için detaylı bir çalışma yapmanız gerekebilir. Öncelik mobil uygulama yapmak veya yayınlamak çok farklı şeylerdir. Birisi direk programcılıkla ilgili olduğu için uzun bir süreç gerektirir diğer ise programlamaya aşina olmasanız bile yapabileceğiniz birşeydir.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Mobil uygulamalar genel olarak iyiye ayrılır, bunlar android ve ios olarak kategorilendiriliyor. Bunlardan ios kısmı biraz daha maliyetlidir. Android kısmı ise daha uygun fiyatlara mal edilebilir.

İki uygulama alanının her ne kadar farklı yazılım dilleri olsa da bazı yazılım dilleriyle her iki uygulama türünde program çıktısı alabilirsiniz. Cordova veya ionic bunlardan birkaçıdır. Angular js kullanan bu yazılım ile hem android hem ios programlar üretebilirsiniz.

Uygulama yayınlanama ise çok farklı birşeydir. Bu uygulamaların yayınlanabilmesi için developer hesapları gerekir, bunun için google play'e 25 dolar, apple store'a ise 100 dolar ödeme yapmanız gerekmektedir. Kabataslak olarak doların artışı ile birlikte yaklaşık 700 tl ios için ödemeniz her yıl kapınızı çalacaktır. Android ise bir kerelik 25 dolar ödemeniz gerekiyor.

Fakat bunları ödedik hemen uygulamayı yükleyelim diye bir durum söz konusu değil, uygulamaların onaylanma ve yayınlanma süreci de programlama kadar zordur. Bu konuda destek almanız gerekebilir.

Bu konuda size freelancer destek sağlayan birisi olabilir. Belki de programlama konusunda da yardımcı olabilir.

Referanslarım için Apple Store için şu linke, Google Play için şu linke tıklayabilirsiniz.

İletişim için [email protected] adresine mail atabilirsiniz.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.1929 kez gösterildi.

Yorumlar