Genel
Mobil Uygulama Nasıl Yapılır? (Tekrar)
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 3 dk.

Mobil uygulama nasıl yapılır sorusuna aslında çok kolay bir yanıt vermek isterdim ama malesef durum öyle değil.

Eğer bu işi ciddi bir noktaya taşımak istiyorsanız, ciddi zaman ayırmalı ve inanılmaz azimli olmanız gerekiyor.

Size bir takım tavsiyeler vereceğim.

Mobil uygulama programlama mevzusuna girerken önünüzde 2 yol var. Bunlardan ilk hybrid adı verilen yazılım dilleri ile programlama, bu dillerde yazdığınız uygulamaları hem android hem de ios olarak çıktı haline getirebilirsiniz. Örneğin son çıkan flutter, react native, ionic cordova, xamarin gibi diller hybrid dillerdir. React native'nin adında native yer alması onu native yapmıyor.

Bu tür dillerde yazdığınız yazılımlar native dillere göre daha hassas olması ve performans düşüklüğü ile anılır. Her ne kadar bazı iyi hybrid programcılar daha güçlü yazılımlar üretse de başlangıç seviye çok büyük performans sorunları yaşarsınız. Ayrıca yeni çıkan eklentiler vs. hep entegrasyon sorunu yaşatır.

İkinci yola gelelim, bu ise native diller. Bu durum android için java veya kotlin (artık destekleniyor), ios için ise object c ve swifttir. Ben kendi yazılım işlerimde swift ve javayı kullanıyorum. Kotlin ve objc'ye de gayet alakalıyım.

Native dillerde ciddi performans alır ve son güncellemeler ile çok güçlü bir yazılım üretirsiniz. Tavsiyem direk bu alandan giriş yapın.

Apple için yazılımları üretmek içi xcode yüklü bir mac bilgisayara, android yazılımları için herhangi bir bilgisayara ihtiyacınız var. Maliyet açısından bakıldığında hem teknik hem developer hesabı açısından android yazılım üretmek daha ucuzdur. Fakat ios yazılımları ise bir adım öndedir.

Peki bu yazılımları nasıl öğrenebilirsiniz. Öncelikle sağda solda kurs aramak yerine hemen udemy'e dalıp bu alanda yayınlanmış iyi puanlı kurslar ile başlayabilirsiniz. Fakat bu yetmez kendinizi geliştirmeniz gerekiyor. Bu açıdan yaşadığınız sorunlar ve geliştirmeler için stackoverflow'a dalabilirsiniz. İyi ingilizceniz olursa bir adım önde olursunuz.

Uygulama yayınlama ve onay süreci apple kısmında çok büyük özen gerektirir bunu ancak uygulama yayınladıkça anlayabilirsiniz. Tavsiyem pahalı da olsa 99$'lık bir developer hesabı alıp bunları da tecrübe edin.

Başarılar dilerim, sorunuz olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.


Page generated in 0.019 seconds.