Genel
Mobil Uygulama Geliştirme Konusu
4 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 5 dk.

Uzun süredir mobil uygulama geliştirme işi içinde olduğum için size faydası olacağını düşündüğüm bazı mevzuları diler getirmek istedim. Malum 2016 başından beri mobil geliştirme işindeyim. Öncelikle ionic ile başladım sonra native dillere doğru yol aldım.

Swift olsun Object-c olsun hatta yeni Swift UI olsun çalışmalara devam ediyorum. İstemeden de olsa kendimi Java ve Kotlin içinde de bulunca baya baya mobil developer oldum. Hayat bana web programlamadan sonra böyle bir olanak sağladı. Peki onların faydası yok mu? Tabiki var. Backend konusunda da baya baya ilerlettim kendimi. Malum PHP ve Nodejs.

Öncelikle mobil alanda geliştirme yapmak isteyen arkadaşlar da biraz azim olması gerekiyor. Alan biraz zor. Normal web geliştirme işi gibi değil.

Tavsiyelerime başlıyorum.

Native Native NativeBuradan diğer diller değersiz, onlar tu kaka falan anlamayın ama sektörde ilerlemek istiyorsanız. Flutter, React Native hele hele Ionic'te vakti kaybetmeyin. Bilmeyin demiyorum ama çok vakit kaybetmeyin.

Şu an geçerli olan Android için Java veya Kotlin'e, Ios için de Swift/Object-c veya Swift UI'a yönelin.

Sürekli GeliştirinHelen yeni dönemdeyseniz. 25 dolara kıyıp bir Google Play Developer hesabı, yıllık 100$'a kıyıp bir Apple Developer hesabı alın. Uygulama yapın buralara yüklemeye çalışın. O işler o kadar kolay değil, özellikle ios kısmında biraz reddedilin neden oldu diyin zorlayın daha da zorlayın.

Github ve Stackowerflow'dan ÇıkmayınTabiri caizze gerçekten çıkmayın ne varsa indirin deneyin, bozun bir daha deneyin bir daha bozun. Daha de deneyin.

Udemy Derya DenizUdemy'den önce ücretsiz kurslarda sonra daha güzel paralı kurslarda şansınızı deneyin. Yapın bir daha yapın tecrübe edinin, kursu verenlere ulaşın yaptıklarınızı gösterin, teşekkür edin, sizi reklam etsinler.

Kendinize Mobil Blog AçınBlogunuz yoksa mobil uygulamarı tanıtacak bir yer yapın. Portfolyo yayınlayın. Heryerde duysunlar. Yaptığınız uygulamalara sürekli güncelleme yapın. Google sevisleri ekleyin. Analytic kurun, Admob açın oradan para kazanmaya çalışın. Ama kendiniz reklam tıklamayın kandırmayın.

Şimdi bunlar güzel tavsiyeler, şimdi bir de neler yapmayın onları anlatalım.

Bir yazılım dilinde takılmayınAllah boş duranı sevmez. Hazıra dağ dayanmaz. Sakın bu yeter demeyin. Seneye hiçbir işe yaramayacak. İlk işleriniz beleş olacak Kendinize yapın olmadı eşe dosta. Free olsun.

Backend için sadece Google Servislerine KalmayınBüyük projelerde maliyeti halledemezsiniz. 10 bin lira harcan 500 tl kazanırsınız. Bitersiniz. Kendi native backendlerinizi inşa edin. Analytic konusunda bağımlı kalabilirsiniz. Ama kendinize inşa edebilirsiniz. Zor değil.

Küçük Projelerinizi Github'da SaklamayınSaklamayın bilgi paylaştıkça güzeldir. Küçük appleri açın. Hatta hiç yayınlanmadan açın. Bırakın çalsınlar.

Cahile laf anlatmayınYaptıklarınıza gülüp geçenlere bakmayın, he he deyin geçin. Yarın bana da diye kapınıza gelecekler.

Sakın ola beleşi AbartmayınBeleş yaptınız zaman geçti, artık beleşi bırakın. Bir pro iş sonrası bir daha beleş iş yapmayın. Boş adamlar size abone olurlar. Dinlemeyin. Kovun hepsini. Ortak işlere dikkat edin. Hisselerinizi iyi muhafaza edin.

Sanırım mobil uygulama nasıl geliştirilir, tavsiyelerini ve nasıl geliştirilmez uyarılarını aldınız.

Sevgiler iyi çalışmalar.


Page generated in 0.0268 seconds.