Microsoft Teams Nedir?

Malum bu sene Akdeniz Üniversitesi, öğrenci derslerinin canlı yayını ve diğer durumlar için Microsoft'un ürünlerini kullanıyor. Bunlardan en ilgi çekici olanı Microsoft Teams.

Her ne kadar henüz tam oturmasa da 220 kişilik bir derste sorun yaşanmadan çıkabildim. 220 tane ekran gözünüzü alsa da, oldu işte. Microsoft Teams ve diğer microsoft programları student paketi içinde ücretsiz fakat terminal ve yayın için üniversite içine sunucu kurulumu yapılıyor. 1k öğretim görevlisi olan Akdeniz Üniversitesi için tahmini 500bin tl gibi yıllık bir ücret ortaya çıkıyor. Tam ne bilmiyorum ama konuşulanlar bu şekilde.

Microsoft Teams'in Zoom'a göre öne çıktığı noktalar ise kendi içinde bir sosyal medya oluşurması ve tekrar tekrar link paylaşımı gibi sorunlar olmaması. Ayrıca sistem için her ders için açılan kanallara sizi davet ettiklerinde rahat bir erişim imkanı oluyor. Ham mac hem linux hem windows bunun yanısıra web, mobil tarayıcı hatta android ve ios sürümleri ile bazı özellikleri eksik olsa da işlev görüyor. Ve bir sorun ortaya çıkmıyor.

Fakat öğrencilerin kimlikler KVKK kapsamında korunamama gibi bir sorun var. Çünkü aramadan insanlar sizin isminizi A yazarak Ayşe olduğunu bulabilir, soyisminiz, öğrenci nonuz, üniversite mailinizi alabilir. Bununla beraber daha fazla veriye ulaşabilir.

Fakat güldüren nokta derslerde yetkiniz olmasa da toplantı başlatma olayı var. Yeni kullanıcılar ders saatinde ders başladı sanıp toplantıyı başlatabiliyor. Orası komedi Ayrıca öğrenciler kendi aralarında da public, private kanallar açabiliyor. Burası gerçekten sorunlu bunun yönetici yetkisi gerektirmesi lazım gerekir diye düşünüyorum.

Yani size gıcık olan birisi public kanaldan ifşalayabilir. Öyle sosyal medya gibi olmaz bildiğiniz okul panosuna çıplak resminizi koymuşlar gibi olabilir. Henüz yaşamadık ama memlekette manyakttan fazla ne var. Çılgın bir aşık terkedilme korkusu ile bunu yapabilir. Benden demesi :)

Bir de ekran görüntüsü koyalım.

Microsoft Teams

Bunun dışında ders kayıt yapılırsa, otomatik clouda yükleniyor. Tamamlandığında size haber geliyor ki indirebiliyorsunuz. (Mp4 formatında)

Yine dosyalar vs. gibi eklentiler ile sunumlar vs.ler eklenebiliyor.

Bir sorun daha Powerpoint gibi Microsoft programlarının ekran paylaşımı yaparken gösteremiyorsunuz. İllaki masaüstü(desktop) paylaşım orada işlem yapmanız gerekiyor. Henüz full screen beceremedik :)

Başarılar. Microsoft Teams genel olarak başarılı! Bence...

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.