Microsoft Azure vs Amazon Lightsail

Bir süredir iki platformu da deneyip bir görmek istiyordum. Yurt dışında gayet popüler sistemler olduklarından binlerce kişi tarafından tercih ediliyorlar.

İki platformunda bir ay süre bazında size kullanım hediyeleri oluyor. Saatlere bölünmüş veya çeşitli limitler getirilmiş şekilde... İlk olarak Microsoft Azure'den bir sanal makine açtım. Kurulum biraz sancılı oldu. İlk kurulumda anlamadım mevzuları, veri gitmiyor onay gelmiyor vs. Daha sonra komple sistemi silip tekrar denedim. Farklı bir tarlada oluşturduğum sistem güzel çalıştı.

Sisteme ubuntu 18 kurdum. Biraz sürdü kurulum. Ama bir sorun ortaya çıkmadı daha sonra lamp ve sonrası wordpress kurulumu yaptım. Elimdeki domainlerden birini ip'ye point edip hızına baktım. Gayet güzeldi. Normal fiyatı 50 tl olan 1 gb ram 1 cpu makine gayet hızlı çalışıyordu.

Bir süre testler yaptıktan sonra gayet memnun kalarak işlemi sonlardım ve paketleri havaya uçurdum.

Bugün ise uzun zamandır onaylanmayan (telefon onaylama sorunu yaşayan) aws sistemi için amerika'dan bir telefon geldi. Vaşington'dan gelen arama ile nazik bir arkadaş işlemleri halledip onayımı tamamladı. Sorunlarla karşılaştığınız için özür dileriz falan dedi. Gayet güzel bir davranış şekli vardı.

Daha sonra ise lightsail adı verilen amazon sistemine kurulumları yaptım. Amazon ücretsiz olarak 3.5 dolar değerinde sistemi kullandırıyor. Diğer sisteme göre biraz daha yavaş olan (512 mb 1 cpu'luk sistem) baya güzeldi. Sanırım 1 gblık bir model olsa ki o da 5 dolar gayet iyi olurdu.

Peki sonuç olarak ne diyelim. İki sistem de güzel Aws daha uygun fiyatlı, paneli de azureye göre daha hoş geldi. Tabi bu sistemler sadece virtual machine olaylarında denendi iki sistemin daha birçok araç takımı var. İhtiyacınıza göre denemelisiniz.

Peki ne diyorsunuz? Teknoloji ilerliyor azizim. Yakında bir de Google Cloud deneyeceğim. Sevgilerle...

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.