Metil Alkol (Sahte Alkol) Zehirlenmesi Nedir?

Son günlerde Mersin'de yaşanan olaylarla oldukça gündeme gelen bir durum metil alkol zehirlenmesi, piyasada sahte alkol olarak adlandırılan bu madde insanları öldürebiliyor.

5 olan ölü sayısı bugün içinde 7'ye çıkınca ve 10'dan fazla kişinin de gözlem altında tutulduğunu görünce bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Metil alkol nedir? Öncelikle bu cevap verelim. Normal tüketilen alkol değil, daha çok merdiven altı işletmelerin ürettiği bir kimyasal. Peki metil alkolü alınca hemen ölürmüyüz tabiki de hayır ama bunu ciddi miktarda tüketince, tüketilen miktar ile ölüm gelebiliyor.

Alkol alan insanlar o güzel heyecanlı gecelerinde bu tür alkolden almış olabilir, bilemezsiniz, alkolün tadını bir süre sonra anlamayacağınız için size bu ucuz türü kitleyebilirler.

Erken müdahale olunca bundan kurtulabiliyorsunuz ama genellikle sarhoşluk uzun sürdüğü için ve belirtiler daha sonra farkedildiğinden dolayı ciddi ölüm vakaları görebiliyoruz. Ben şunu düşünüyorum Mersin'de bakımda olan isimlerden bazıları daha hayatını kaybedecek çünkü eğer yoğun bakımlık kadar içmişseniz bu miktar öyle az bir miktar değildir.

Metil alkol normalde parfüm, temizlik maddelerinde bulunuyor. Yani normal rakı yapımında falan kullanılmıyor. Yılbaşı zamanı görmeye alışık olduğumuz bu durum böyle yaz başında ortaya çıkınca ciddi bir güvenlik sorunu olduğu görülüyor.

Ucuza alkol alalım derken yaşananlar gerçekten bir trajedi.

Allah kurtarsın ne diyelim. Alkol aldınız ve göremiyor ciddi kramplar yaşıyorsanız acil olarak hastanelere başvurun derim. Şakası yok bu işin.

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.