Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.
KYK Yurtlarında Yedek Bekleyen Öğrencilere Tavsiyeler

bu yazı çok önceden yazılmış olduğundan dolayı içeriğindeki tüm bilgiler değişmiş olabilir.

Öncelik bayramınız mübarek olsun ve dün gece açıklanan kyk sonuçlarının ciddi anlamda bir süpriz olduğunu söylemek istiyorum. Bu kadar hızlı bir şekilde özellikle bayram gecesi açıklanmasını kimse beklemiyordu. Önceden de ifade ettiğim gibi bayramda da çalışırlar diyordum ama açıklama olur diye düşünmüyordum. Bu konuda ters köşe olduk. Diğer mevzu ise yurtlara henüz yerleşemeyen ve yedek listesinde olanlar için... Öncelikle ara sınıflar her ne kadar daha az kontenjana sahip olsa da, yerleşme hızları daha yüksektir bunun nedeni genellikle yeni yerleşen öğrencilerin vazgeçme oranının düşük olmasıdır. Ayrıca ilk yedeklerde hızlı bir iniş yaşanırken daha sonra bir sakinleme yaşanıyor bunun nedeni insanların kararı en başta vermesi. Ama şunu unutmayın ilerleyen vadede insanlar umudu kesip yurtlar sırasını gözardı ediyor ve bakıyorsunuz hop size geliyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Antalya gibi çok yurt kapasitesi olan illerde hızlı bir düşme yaşanır sonra durulur. Ama küçük illerde durum çok farklıdır inmiyor gibi olur sonra birden inmeye başlar. Bakıyorsunuz olmadık yerlerde yaklaşık 15 yerleştirmeden sonra halen yerler kalıyor. Yurt kayıt işleminde öğrencileri en çok zorluyan bir meselede ilk ay depozito ödemesidir. 500-600 tl arasındaki parayı bulamayan öğrenciler malesef kayıt yapamıyor. Buna hazırlıklı olun. Yurtları komple ücretsiz düşünen tayfada ilk başta şoku yaşıyor. Bunları hep değerlendirmelisiniz. Kendinize geçici bir yer bulun, ya da kafadan karar verip başka bir arayışa girin. Özel yurtlar sözleşme yapar ve sizden paranın tamamını ister. Sizin maharetinize kalmış bir durum bu. Cemaat ve benzeri kurumlara karşı fetö olaylarından sonra oluşan yargılar nedeniyle talep azaldı. Onlarda çoğu yurtları zaten kapattı. Fetö'nün zaten hiç bir resmi yurdu kalmadı. Arkadaşlar üniversite hayatınızı böyle acayip cemaatler içinde geçirmeyin. Boşverin keyfinize bakın, okuyun, araştırın. Allah kolaylık versin.

Erkan Kavas

Erkan Kavas

Kendisi nefes almanın ne demek olduğunu bilen, hiç durmadan nefes almaya devam eden, asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios/android uygulama geliştirme ve seocu taklidi yapmak olan bir arkadaştır.