KYK her sene belirli sayıda öğrenciye burs ve kredi bağlıyor. Tabi burs işi her ne kadar güzel ve destekleyici ise kyk kredileri de bir o kadar ileri evreler için problem oluşturuyor.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Öncelikle e-devlet üzerinden büyük bir form ile yapılan başvuru belirli bir süre değerlendirildikten sonra ilan ediliyor. KYK Kredi veya burs alım işlemine ve sonuçlarına göre size bir hesap açıp kartlarınızı veriyorlar her ay belirli sürelerde paralarınız yatıyor. Buraya kadar bir sorun yok, öğrenciler zaten paranın yattığı ilk günün gecesi paraları çekmek için bankamatikleri ziyaret ediyor.

Burs alıyorsanız başarı ile ilgili bazı şartlar var bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde mezun olana kadar bursunuz yatıyor. Haziran mezuniyeti ile kesiliyor. Eskiden birkaç ay daha alıyordunuz. Kredi için de son düzenleme ile hemen kesilme işlemleri yapılmaya başladı. Kredi ise eğer direk bir yüksek lisans doktora geçişi yapmadıysanız hesaplanmaya başlıyor ve iki sene sonra ödeme başlayacak şekilde bir plan sisteminize tanımlanıyor. Ödeme yapmadığınız takdirde erteletme şansınız var fakat bunun size ekstra faiz olarak döneceğini unutmayın. Ödeme erteleme için çalışmıyor olmanız gerekli...

Eğer ödemeleri bir aydan fazla sarkıtırsanız borcunuzu vergi dairesine alıyorlar, ve e-haciz yapıyorlar. Onun için buna da dikkat etmeniz gerekli, bunun dışında kredi alan öğrenciler istedikleri zaman kestirebiliyor. Burs alan öğrenciler ise ara ara sistemden kontrol etmeleri lazım bursları krediye dönebilir, sonra geri ödemeleri gereken miktarlar ortaya çıkabilir. Şimdilik bu kadar...


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.1994 kez gösterildi.

Yorumlar