Genel
Koronavirüs Testi Nasıl ve Nerede Yapılır?
4 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 2 dk.

Malum ikinci dalga başlamışken, ölüm sayıları artış pozisyonuna geçip yıl sonuna kadar daha onlarca kişinin daha canının alması beklenirken, korona testi ile ilgili gördüğüm kadarıyla bilgi vereyim istedim.

Sağlık Bakanlığı tehlikenin farkına biraz geç varsa da, test sayılarını 90-100 bin seviyelerine çekti. Tabi bu testlerin bazıları belirli periyotlarda tekrar halinde yapıldığından bence kişisel görüşüm günlük 30 bin civarında henüz korona teşhisi konulmamış hastaya test uygulanıyor.

Korona testi, gayet acayip bir uzunluğa sahip kulak temizleme çubuğuna benzer bir alet ile yapılıyor. Burun veya genizinden sürüntü alınarak test uygulanıyor. Bunun dışında farklı bir yöntemler de var. (Hızlı tanı testi gibi.)

Sonuç 2-3 saat gibi bir sürede çıkıyor. Daha hızlı alınma şekilleri de var ama. genel olarak böyle. Sonuçlar 24 saate falan sisteme girilmiş olur.

Her başım ağrıdı, kolum ağrıdı gerekçesi ile şu önemli günlerde test için hastanelere başvurmayın. Zaten test için belirli belirtileri taşımıyorsanız yapmıyorlar. İlla istiyorsanız 200 tl gibi bir fiyata kurumlar yapıyor.

Hızlı tanı testleri ise pcr testlerinden daha hızlı alınabilir ama seçiciliği onun yarısı kadardır. Özellikle 4-5 test sonrası hızlı tanı testinde pozitif çıkabilirsiniz. PCR çok daha güvenilir bir testtir.

Testin videosu:Arkadaşlar maskenizi, kolunuzda, çene altınızda, cebinizde taşımayın. Takın ve hastalık riskini minumuma indirin.

Sevgiler.


Page generated in 0.017 seconds.