Ülkemizi de etkilemeye başlayan ve dünya çapında orta düzeli bir salgından üst düzeye geçen corona can almanaya devam ediyor. Malesef bu tür durumlarda herkesin eli kolu bağlı.

Önerilen Yazı : Dünya Dilleri Üzerine
Bugün bir paylaşıma denk geldim, sonra kurcalayınca aslında bir haber metni olduğunu farkettim. Oradan oraya giderken kendimi Unesco'nun Language Atlas projesinde buldum.

RNA tipli virüslerin en kötü yanı şu an elimizdeki teknolojiler ile çok daha kolay kontrol altına alınamıyor olmaları. Tabi bunun birçok nedeni var. En önemlisi sanırım kısa zaman, öldürme oranları yükseliği ve parasızlık.

Örneğin Çin'de Wuhan başlayan Covid İtalya'da günde 200 kişinin ölümüne sebep olmaya başlayana kadar çözülebilirdi. Tabi neden çözülemedi. Bunun sebepleri arasında Çin'in ve İran'ın özellikle her zamanki duyarsızlığı var.

Bugün twitter üzerinde girdiğim bir tartışmada arab asıllı insanlar suçu Türkiye'ye falan buluyor. Sanırım bu virüsü bir yaptık. Öyle sandım bir an... Genel olarak IQ sorunu olsa da, İran'ın büyük kriz döneminde Kum Şehrini karantinaya almaması şu an Avrupa'daki onlarca ölümün nedeni. Hatta Çin'in Wuhan'da olayları 1 hafta boyunca gizlemiş olması ana neden olabilir.

Fakat bundan sonra ne yapılmalı. Hani o herkesin hayalindeki Avrupa ne olacak? Ne mi olacak? Açık ve net çok fazla kişi hayatını kaybedecek. Rakamlara bakıldığında günlük yeni vaka sayısında anormal artışın yakın zaman Almanya ve İngiltere'ye sıçraması bekleniyor. Çünkü bu virüsü alanlar günler önce ülkelerine taşıyıcı olarak döndüler. Belirtliler geç çıktığı için büyük bir sıkıntı bekliyorum.

Aynı şekilde North Amerika'da da beklentiler bu yönde, peki çözüm ne? Parası olan özel bir kurum bunu çözecek. Muhtemelen Canadalı firmanın biri, bugünde Belçika'da Gent üniversitesi çözümü bulduk diyorlar. İkisinin de arkadasında Pentagon fonları var.

Tabi bu ilaçların asıl hastalara ulaşması ayları alacak. Peki bu nasıl hızlanır? Holywood veya siyasi dünyadan bir lider ölürse bence... Hızlanır.


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.385 kez gösterildi.

Yorumlar