Şükür 3 yıl hatta 4. yıla gireceğim bu süreç içerisined coca (kola) içmeyi bıraktım. Gerçekten büyük bir illet olan kola hem kilo hem de çeşitli rahatsızlıklar yapıyordu.

Önerilen Yazı : Sosyal Medya'nın Klavye Delikanlıları
Bazen dertleniyorum. Neden diyeceksiniz... Ne olacak bu sosyal medyanın içindeki ur niyetindeki mallar diye.

Kolanın kullanımı sonrası başlayan sıkıntılardan halen tam olarak kurtulabilmiş değilim. Öncelikle dişlerde meydana gelen deformenin zaten kurtulma şansı yok. Bunun dışında size yüklediği o acayip maddeler nedeniyle halen devam eden sıkıntılarım var. Ama önceki döneme göre daha iyiyim.

Kola yapılan incelemeler ve sürekli ismi geride bırakılan bazı maddeler barındırıyor. Özellikle kolaya o doğan rengini (kahverengi) veren madde bir böcekten hatta onun kabuğundan elde edilen karmina maddesi. Kola'nın içerik kısmında E120 diye gizledikleri madde bu. Colaturca'ya bu konada soran bir arkadaş karmina yerine karamel kullanıldığını öğrenmiş. Tabi bu durum bana çok gerçekçi gelmiyor.

Türkiye'de yıllık 100 ton civarında getirilen bu madde birçok üst düzey markaya satılıyor. İnanınki böcek kabuğu dedikleri şeyin dışında bize neler içirdiler anlamak için çok uzağa gitmeye gerek yok. Şu an kolanın içinde bize içirdikleri böceklerin görüntülerini koyunca belki kolayı bırakma kararı alırsınız.

Böceğin adı Cochineal olarak biliniyor. kola böceği diye de geçiyor bunun dışında wikipedia'da ismi koşinil olarak işaretlenmiş.

İşte o böcek.

kola böceği


Erkan Kavas Yazar : Erkan Kavas

Uzun süredir üniversite sıralarında hayatını geçirirken bir gün aydınlanıp normal insanlar arasına dalmıştır. O gündür bugündür gerçekten nefes almanın ne demek olduğunu biliyor. Hiç durmadan nefes almaya devam ediyordur. Asıl mesleği web, mobil yazılımcılığı olsa da, favorisi ios geliştirme ve seocu taklidi yapmaktır.704 kez gösterildi.

Yorumlar