Genel
Kolanın İçindeki Böcek Mevzusu Üzerine
5 yıl önce yazıldı. | Okuma süresi: 2 dk.

Şükür 3 yıl hatta 4. yıla gireceğim bu süreç içerisined coca (kola) içmeyi bıraktım. Gerçekten büyük bir illet olan kola hem kilo hem de çeşitli rahatsızlıklar yapıyordu.

Kolanın kullanımı sonrası başlayan sıkıntılardan halen tam olarak kurtulabilmiş değilim. Öncelikle dişlerde meydana gelen deformenin zaten kurtulma şansı yok. Bunun dışında size yüklediği o acayip maddeler nedeniyle halen devam eden sıkıntılarım var. Ama önceki döneme göre daha iyiyim.

Kola yapılan incelemeler ve sürekli ismi geride bırakılan bazı maddeler barındırıyor. Özellikle kolaya o doğan rengini (kahverengi) veren madde bir böcekten hatta onun kabuğundan elde edilen karmina maddesi. Kola'nın içerik kısmında E120 diye gizledikleri madde bu. Colaturca'ya bu konada soran bir arkadaş karmina yerine karamel kullanıldığını öğrenmiş. Tabi bu durum bana çok gerçekçi gelmiyor.

Türkiye'de yıllık 100 ton civarında getirilen bu madde birçok üst düzey markaya satılıyor. İnanınki böcek kabuğu dedikleri şeyin dışında bize neler içirdiler anlamak için çok uzağa gitmeye gerek yok. Şu an kolanın içinde bize içirdikleri böceklerin görüntülerini koyunca belki kolayı bırakma kararı alırsınız.

Böceğin adı Cochineal olarak biliniyor. kola böceği diye de geçiyor bunun dışında wikipedia'da ismi koşinil olarak işaretlenmiş.

İşte o böcek.

kola böceği


Page generated in 0.0203 seconds.